10 halerzy
10 halerzy (cz. 10 haléřů, słow. 10 halierov) to czechosłowacka moneta obiegowa o nominale 10 halerzy, która była bijana w latach 1974–1990 i pozostawała w obiegu aż do roku 1993. Projekt tej monety stworzył rzeźbiarz oraz medalier František David.
Wzór
Na centralnej części awersu umieszczono stylizowany herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, przedstawiający wizerunek wspiętego lwa czeskiego z podwójnym ogonem, umieszczonego na tarczy w kształcie husyckiej pawęży. Na piersi lwa znajduje się mniejsza tarcza z symbolem watry, który jest reprezentacją Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Poniżej umieszczono rok bicia monety. Wzdłuż krawędzi monety widnieje nazwa kraju („ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA”), która zajmuje zarówno boki, jak i dół monety.
Rewers tej monety ukazuje duży nominał zapisany arabskimi cyframi, umieszczony pod pięcioramienną gwiazdą. Cyfry częściowo zachodzą na siebie oraz na mniejszą literę „h”, która oznacza walutę. Poniżej cyfry 1, przy lewej krawędzi monety, znajduje się niewielki inicjał „D”, będący znakiem projektanta Františka Davida.
Nakład
Podstawą prawną do emisji nowych monet o nominale 10 halerzy było zarządzenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 1974 roku. W treści zarządzenia zawarto zarówno wzór nowej monety, jak i jej parametry fizyczne. Ustalono, że monety będą bite z aluminiowych krążków o masie 0,9 g (±2,5%). Określono również, że rant dziesięciohalerzówek ma być gładki, a ich średnica wynosi 18,2 mm. Grubość monet szacowano na około 1,6 mm.
Monety, wyprodukowane w mennicy w Kremnicy, po raz pierwszy wyemitowano 1 grudnia 1974 roku, zastępując wcześniejsze warianty (z lat 1953 i 1961), które wycofano z obiegu pod koniec 1977 roku. Nowe serie monet o nominale 10 halerzy produkowano corocznie przez 17 lat, w łącznej liczbie przekraczającej miliard sztuk.
Monety wzoru z 1977 roku pozostały w obiegu aż do momentu rozpadu Czechosłowacji, a ich denominacja miała miejsce jednocześnie w Czechach i na Słowacji, równocześnie z ich następcami z 1991 roku – odpowiednio z końcem lipca i grudnia 1993 roku.