10 halerzy
10 halerzy (cz. 10 haléřů, słow. 10 halierov) to czechosłowacka moneta o nominale 10 halerzy, która była bita w latach 1961–1971, ale pozostawała w obiegu aż do roku 1977.
Wzór
Na awersie monety umieszczono herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, prezentujący wizerunek czeskiego lwa z podwójnym ogonem, znajdującego się na tarczy w kształcie husyckiej pawęży. Na jego piersi znajduje się mniejsza tarcza, na której umieszczono symbol watry, reprezentujący Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Wokół tarczy widnieje legenda z nazwą kraju („ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA”), a u dołu umieszczono rok bicia monety.
Rewers przedstawia duży nominał, zapisany w postaci arabskich cyfr, umieszczony pod pięcioramienną gwiazdą, otoczony wieńcem z gałązek lipowych, które są przewiązane wstęgą u dołu.
Nakład
Moneta, według projektu z 1961 roku, była modyfikacją wcześniejszego wzoru z 1953 roku. Zmiany na awersie wynikały z przyjęcia rok wcześniej socjalistycznej symboliki i nomenklatury. Na mocy zarządzenia ministra finansów z dnia 18 listopada 1961 r. ustalono, że nowe monety będą miały te same parametry fizyczne i wzór co wcześniejsza wersja, z uwzględnieniem nowego herbu i nazwy kraju. Zastosowano wytyczne z zarządzenia Ministra Finansów z 30 maja 1953 r., zgodnie z którymi dziesięciohalerzowe monety bito z krążków o ząbkowanym rancie, grubości 1,2 mm i średnicy 22 mm. Waga jednej sztuki wynosiła 1,175 g. Monety były produkowane z aluminium, choć dokładny skład stopu nie został określony w żadnym akcie prawnym (jedna z wersji sugeruje stop Al96,65Mg3Mn0,35). Autor wzoru monet nie został ujawniony, chociaż przypuszcza się, że projekt powstał w Związku Radzieckim.
Monety, które były bite w mennicy w Kremnicy, weszły do obiegu 1 grudnia 1961 r. W sumie wyprodukowano 11 roczników, osiągając łączną liczbę 559,2 mln sztuk. Zostały wycofane z obiegu na koniec roku 1977, równocześnie z wcześniejszym wariantem z 1953 roku.