10 fenigów 1942 typ I
Moneta dziesięciofenigowa z getta łódzkiego, znana jako 10 fenigów 1942 typ I, została wprowadzona do obiegu 14 czerwca 1942 roku. Produkcja została wstrzymana 24 czerwca 1942 roku, głównie z powodu zbyt dużego podobieństwa jej wzoru do niemieckich dziesięciofenigówek.
Awers
Na awersie znajduje się gwiazda Dawida umieszczona na tle kłosów zbóż. Wokół niej w otoku widnieje napis: „Litzmannstadt – Getto”, a na dole znajduje się rok 1942.
Rewers
Na rewersie, w centralnej części, umieszczono nominał 10. Wokół niego otokowo znajduje się napis „Der Aelteste der Juden”. Na dole znajdują się dwie skrzyżowane gałązki z małą gwiazdą Dawida, która je łączy.
Opis
Moneta była bita na terenie getta w I Wydziale Metalowym (niem. Metallabteillung I), zlokalizowanym przy ul. Zgierskiej 56. Wykonana była w elektronie, na krążku o średnicy około 21,2 mm i masie około 0,94 grama, z gładkim rantem. W ciągu 10 dni produkcji wybito około 5000 sztuk monet. Duża część nakładu została rozprowadzona w Kasie Głównej (niem. Hauptkasse), a po zakończeniu produkcji monety nie zostały wycofane z obiegu.
W wielu opracowaniach, zarówno z lat 70. XX wieku, jak i z pierwszej połowy XXI wieku, moneta jest błędnie klasyfikowana jako próbne bicie.
Oryginalne egzemplarze monety na rynku kolekcjonerskim pojawiają się rzadko, ale są dostępne częściej niż oryginalne wersje 10 fenigów 1942 typ II.