10 fenigów 1920 – małe cyfry
Dziesięciofenigowa moneta zastępcza Gdańska została wybita przed oficjalnym ustanowieniem Wolnego Miasta Gdańska, czyli przed 15 listopada 1920 roku.
Awers
W centralnej części monety znajduje się herb Gdańska osadzony na tarczy, która z obu stron jest ozdobiona kiściami owoców. Nad herbem znajduje się głowa aniołka, a u góry umieszczony jest napis otokowy „STADT DANZIG”. Na dole, również w formie otokowej, widnieje rok 1920, ozdobiony dekoracyjnymi elementami po obu stronach.
Rewers
Na rewersie umieszczony jest nominał 10 na tarczy, a powyżej i poniżej znajdują się ornamenty. Całość otacza ozdobny otok z perełek.
Opis
Moneta była bita w Gdańskiej Fabryce Broni (niem. Danziger Gewehr Fabrik) w okresie od 14 czerwca do 12 października 1920 roku. Wykonana była z cynku, na krążku o średnicy 21,5 mm i masie od 1,7 do 2,2 grama, z gładkim rantem. Łączny nakład wyniósł 876 000 sztuk. Znaleziono 57 odmian różniących się ilością perełek na rewersie oraz innymi drobnymi szczegółami. Istnieją także odbitki tej monety w srebrze (jedno i dwustronne) oraz w brązie.
Awers tej monety jest taki sam jak awers drugiej zastępczej dziesięciofenigówki Gdańska, która również została wybita w 1920 roku.
Celem wprowadzenia miejskiej monety dziesięciofenigowej było zaspokojenie braków w drobnych monetach, które były dostarczane do Gdańska przez Bank Rzeszy. Hiperinflacja, a co za tym idzie, deprecjacja marki niemieckiej, prowadziła do znikania monet z obiegu, co skutkowało wycofaniem dziesięciofenigówek gdańskich.