10 agor wzór 1985

10 agor wzór 1985

Moneta o nominale dziesięciu agor (seria nowego szekla) została wprowadzona do obiegu 4 września 1985 roku i jest monetą obiegową w Państwie Izrael.

Awers i rewers

Awers ukazuje kopię monety wybitej przez Antygona, króla Judei, na którym znajduje się siedmioramienny świecznik, a także nazwa państwa w językach arabskim, angielskim i hebrajskim, oraz herb Izraela. Rewers zawiera nominał monety, napis „Agora” w języku angielskim i hebrajskim oraz rok wybijania zapisany po hebrajsku.

Nakład

Moneta była produkowana w mennicach zlokalizowanych w Stuttgarcie, Warszawie, Bernie, Jerozolimie, Santiago, Atenach, Kongsbergu, Daejeon, Utrechcie i Atenach. Monety zostały wybite na krążkach z brązalu o średnicy 22 mm i wadze 4 g.

Mennice: Mennica Państwowa – Ateny (a); Swissmint – Berno; KOMSCO – Daejeon; Mennica Norweska – Kongsberg; Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Mennica Chilijska – Santiago; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart; Królewska Mennica Holenderska – Utrecht; Mennica Polska – Warszawa.

Emisje okolicznościowe

Rocznice niepodległości (piedforty)

Monety okolicznościowe z serii rocznic niepodległości były wybite stemplem lustrzanym jako piedforty (monety na grubym krążku). Wszystkie zawierały znak mennicy na awersie. Oprócz różnicy w grubości, monety te nie różniły się od obiegowych monet tego okresu.

Mennice: Mennica Norweska – Kongsberg; Francuska Mennica Państwowa – Paryż; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart; Królewska Mennica Holenderska – Utrecht.

40. lat Państwa Izrael

Monety upamiętniające 40-lecie Państwa Izrael zostały wyemitowane w 1998 roku zarówno jako monety zwykłe, jak i piedforty. Ich charakterystycznym elementem był hebrajski napis „מ’ שנים לישראל” na rewersach, oznaczający 40 lat Izraela. W przypadku 10 agor napis ten znajdował się nad nominałem monety. Te monety nie miały znaku mennicy. Monety zwykłe wybito stemplem zwykłym w brązalu, a piedforty stemplem lustrzanym w niklu.

Mennice: Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart.

Chanuka

Monety z serii chanukowej były wybite stemplem zwykłym. Te o nominale jednej agory nie miały znaku mennicy. Awersy nie różniły się od awersów monet obiegowych tego okresu. Na legendzie rewersu, pod nominałem i nazwą waluty, umieszczono małą chanukiję. Po lewej stronie znajdował się napis w języku angielskim „HANUKKA”, a po prawej stronie hebrajska nazwa święta „חנוכה”. W przypadku monet o nominałach: 1, 5 i 10 agor, napis ten znajdował się nad nominałem.

Mennice: Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Francuska Mennica Państwowa – Paryż; Królewska Mennica Holenderska – Utrecht.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

George G. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014.

Gregory G. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 2001-Date, Iola: Krause Publishing, 2014.