1 Regiment Grenadierów Krakowskich
1 Regiment Grenadierów Krakowskich to oddział wojskowy, który wchodził w skład sił powstańczych podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku.
Formowanie i walki
Regiment, składający się z dwóch batalionów, został utworzony po bitwie pod Racławicami. Jego trzon stanowili uczestnicy zwycięskich ataków na centrum dywizji dowodzonej przez generała Aleksandra Tormasowa. Po bitwie większość chłopów wróciła do domów, a ci, którzy pozostali, utworzyli batalion kosynierski. Nosili oni czapki rogatywki, granatowe kurtki z zielonymi wyłogami oraz czechczery lub białe spodnie.
Drugim batalionem stała się milicja wojewódzka pod dowództwem generała majora ziemiańskiego Jana Śląskiego, a na czele batalionu stanął ppłk Euzebiusz Siemianowski.
Na koniec kwietnia regiment liczył 926 żołnierzy, jednak już 27 maja liczba ta wyniosła 876.
Po bitwie pod Szczekocinami liczba żołnierzy w regimencie spadła do 663, a w lipcu do 540, aby 27 sierpnia osiągnąć 537. We wrześniu regiment wspierał rozproszoną dywizję Sierakowskiego, a pod koniec miesiąca liczył 413 głów. Z bitwy pod Maciejowicami niewielką grupę żołnierzy, z uratowanym sztandarem, na Pragę przyprowadził mjr Józef Szumiański.
Przez bitwą pod Szczekocinami regimentem dowodził płk Jan Krzycki, a po nim dowodzenie objął ppłk Euzebiusz Siemianowski.
Dowódcy regimentu
- płk Jan Krzycki
- ppłk Euzebiusz Siemianowski
Przypisy
Bibliografia
Krzysztof Bauer: Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1981. ISBN 83-11-06605-1.
Bronisław Gembarzewski: Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831. Warszawa: Towarzystwo Wiedzy Wojskowej, 1925.
Bolesław Twardowski: Wojsko Polskie Kościuszki w roku 1794. Poznań: Księgarnia Katolicka, 1894. Brak numerów stron w książce.