1 Pułk Samochodowy

1 Pułk Samochodowy

1 Pułk Samochodowy to jednostka wojsk samochodowych wchodząca w skład Wojska Polskiego.

Oddział ten został utworzony 10 września 1944 roku w Lublinie. W czasie wojny stanowił największą jednostkę samochodową ludowego Wojska Polskiego. Dysponował około 1100 pojazdami różnych typów, głównie marki Studebaker oraz ZIS-5.

Po zakończeniu działań wojennych, pułk stopniowo redukował swoje struktury. W momencie rozformowania składał się z dwóch batalionów. Z pierwszego batalionu utworzono batalion budowy lotnisk, natomiast drugi batalion przekształcono w samodzielny batalion samochodowy Głównego Kwatermistrzostwa WP.

Dowódcy

płk M. Gołowin – od grudnia 1944

płk inż. Jemielian Chriapin – do końca wojny

Struktura organizacyjna

W skład pułku wchodziły:

  • dowództwo
  • 1, 2, 3, 4, 5, 6 bataliony samochodowe
  • kompania dowozu MPS
  • kompania remontu samochodów

6 batalion samochodowy był jednostką szkoleniową. W styczniu 1945 roku został wydzielony z pułku i włączony do 2 szkolnego pułku samochodowego.

Udział w akcji osiedleńczej na Ziemiach Odzyskanych

Żołnierze oraz pojazdy Pułku były wysyłane na Ziemie Odzyskane w celu wsparcia akcji przesiedleńczej.

W kwietniu 1945 roku, płk Chriapin przekazał do dyspozycji pełnomocnika Rządu RP na okręg Dolnego Śląska, Stanisława Piaskowskiego, kolumnę trzydziestu samochodów GAZ-AA wraz z kierowcami. Po krótkim pobycie w Trzebnicy, gdzie mieściła się pierwsza tymczasowa administracja województwa wrocławskiego, kolumna przeniosła się do Legnicy, gdzie w maju 1945 roku została zdemobilizowana i przekształcona w Okręgową Bazę Transportową tworzonej Państwowej Komunikacji Samochodowej. Początkowo zadaniem pracowników Bazy był przewóz żywności oraz repatriantów; komunikację pasażerską uruchomiono od września 1945 roku. Z bazy PKS w Legnicy w latach 1945-1946 delegowano pracowników oraz samochody do Jeleniej Góry i Wałbrzycha, co przyczyniło się do utworzenia kolejnych oddziałów PKS.

Przypisy

Bibliografia

Stanisław Komornicki: Wojsko Polskie: krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 3, Regularne jednostki Ludowego Wojska Polskiego: formowanie, działania bojowe, organizacja, uzbrojenie, metryki jednostek kawalerii, wojsk pancernych i zmotoryzowanych. Warszawa: Wydaw. Min. Obrony Narodowej 1987.. ISBN 83-11-07419-4. Brak numerów stron w książce.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!