1 nowy izraelski szekel wzór 1985

1 nowy izraelski szekel wzór 1985

Moneta o nominale jednego nowego szekla została wprowadzona do obiegu 4 września 1985 roku, w wyniku reformy walutowej oraz Prawa Nowego Szekla z 1985 roku. Zastąpiła ona dotychczasową monetę starego szekla o tym samym nominale. Produkcja tej monety trwała od 1985 do 1993 roku.

W 1994 roku moneta została zastąpiona nowym wzorem monetą jednoszeklową.

Awers

Awers monety nawiązuje do monet wybijanych w IV wieku p.n.e. (około 350 roku p.n.e.) w Judei, będącej częścią perskiego imperium. Na awersie widnieje kwiat lilii, symbolizujący czystość oraz rozwój Izraela, który został opisany w Księdze Ozeasza. Dodatkowo, na awersie znajduje się słowo „Jehud” zapisane w alfabecie paleohebrajskim oraz herb Państwa Izrael.

Rewers

Na rewersie monety widnieje nominał, nazwa waluty w języku hebrajskim (שקל חדש) i angielskim (New Shequel), data zapisana alfabetem hebrajskim oraz nazwa państwa w językach arabskim (إِسْرَائِيل), angielskim (Israel) i hebrajskim (ישראל).

Nakład

Moneta była bita od 1985 do 1993 roku w mennicach w Jerozolimie, Bernie, Stuttgarcie, Utrechcie i Winnipeg. Do jej produkcji użyto miedzioniklu, który składa się w 75% z miedzi i 25% z niklu. Moneta waży 4 g, ma średnicę 18 mm oraz grubość 1,8 mm.

Mennice, w których produkowano monetę, to: Swissmint – Berno; Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart; Królewska Mennica Holenderska – Utrecht; Kanadyjska Mennica Królewska – Winnipeg.

Emisje okolicznościowe

Chanuka

6 grudnia 1985 roku do obiegu trafiła moneta z okazji święta Chanuki. Jej projektantem był Gabi Neumann. W odróżnieniu od podstawowej wersji, na rewersie dodano świecznik chanukowy, a obok niego umieszczono nazwy święta w języku angielskim „Hanukka” (po lewej stronie) oraz hebrajskim „חנוכה” (po prawej). Pozostałe elementy pozostały niezmienne.

Mennice, które wybiły tę monetę, to: Swissmint – Berno; Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Francuska Mennica Państwowa – Paryż; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart.

40. rocznica niepodległości Państwa Izrael

7 czerwca 1988 roku do obiegu wprowadzono monetę projektu Gabiego Neumanna z okazji 40. rocznicy niepodległości Izraela. Podobnie jak w przypadku monety „chanukowej”, na rewersie dodano nowy element – napis w języku hebrajskim „מ’ שנים לישראל”, co oznacza 40 lat Izraela (40 szanim le-Jisra’el). Z okazji 40. rocznicy wybito również monetę jednoszeklową w niklu, znaną jako piedfort, która charakteryzuje się większą grubością (4,9 mm) oraz wagą (8,5 g).

Mennice, które wybiły tę monetę, to: Drukarnia Rządowa – Jerozolima; Mennica Państwowa Badenii-Wirtembergii – Stuttgart.

Majmonides

27 lipca 1988 roku do obiegu wprowadzono monetę jednoszeklową, również projektu Gabiego Neumanna. Nowym elementem na awersie jest podobizna żydowskiego rabina i filozofa Mojżesza ben Majmona, znanego jako Majmonides. Po lewej stronie jego wizerunku znajdują się herb Państwa Izrael oraz hebrajski akronim „הרמב”ם” (ha-Rambam, czyli rabejnu Mosze ben Majmon, pol. nasz nauczyciel Mosze ben Majmon). W pozostałych elementach monety nie zaszły zmiany.

Mennica: Mennica Bawarska – Monachium.

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

Linki zewnętrzne

Bibliografia

GeorgeG. Cuhaj GeorgeG., Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!