1 Ludowy Armijny Dywizjon Lotniczy
1 Ludowy Armijny Dywizjon Lotniczy (ros. 1-й народно-армейский авиадивизион) to związek taktyczny lotnictwa wojsk Białych w trakcie wojny domowej w Rosji.
W wyniku zajęcia Samary przez Korpus Czechosłowacki oraz wojska Białych na początku czerwca 1918 roku, dowództwo Ludowej Armii Komucza wydało polecenie utworzenia 1 Ludowego Armijnego Dywizjonu Lotniczego. Na czoło jednostki stanął porucznik Wasilij I. Piestow. Dywizjon składał się z trzech oddziałów lotniczych. Pierwszy Oddział Lotniczy był pod dowództwem Karla M. Wienslawa i opierał się na sprzęcie oraz personelu bolszewickiego Bakinskiego Oddziału Lotniczego, który w marcu tego roku został wysłany na wsparcie Komunie Bakijskiej. Po zajęciu Samary, oddział ten przeszedł pod kontrolę Białych Rosjan. Początkowo dowódca, K.M. Wienslaw, próbował opuścić miasto, jednak został ujęty i pobity przez mieszkańców. Po miesięcznym pobycie w szpitalu, ochotniczo przystąpił do Ludowej Armii Komucza.
Dowództwo 2 Oddziału Lotniczego objął W.I. Piestow. Oddział ten został sformowany z resztek bolszewickich 1 i 13 Dywizjonów Lotniczych, a także 1 Warsztatów Lotniczych, które ewakuowano do Syzrania, a następnie przejęli je Biali. Liczba samolotów w obu oddziałach lotniczych nie jest znana. Wiadomo jedynie, że w lipcu na front wysłano dwa samoloty: myśliwiec Nieuport 23 oraz bombowiec Farman F.30. Do sierpnia wykonały one kilka lotów zwiadowczych nad pozycjami bolszewickimi.
3 Oddział Lotniczy (dawny bolszewicki 5 Korpuśny Oddział Lotniczy), którym dowodził I.T. Miereszczakow, był w pełni skompletowany. Składał się z trzech myśliwców Nieuport różnych modeli oraz trzech bombowców Farman F.30, które również zostały przejęte w Syzraniu. 4 Oddział Lotniczy bazował na bolszewickim 33 Korpuśnym Oddziale Lotniczym, który w całości przeszedł na stronę Korpusu Czechosłowackiego w rejonie Ufy na początku lipca. Na początku funkcjonował pod nazwą 33 Korpuśny Husycki Czechosłowacki Oddział Lotniczy. Od połowy lipca prowadził loty bojowe w rejonie Jekaterynburga na zlecenie 1 Husyckiej Dywizji Strzeleckiej, a później został podporządkowany sztabowi Grupy Jekaterynburskiej płk. Siergieja Wojciechowskiego. Oddział ten realizował misje wywiadowcze oraz bombowe w kierunku Tagilu i Kunguru.
Bibliografia
Marat Chajrulin, Wiaczesław Kondratiew, Военлеты погибшей империи. Авиация в Гражданской войне, 2008