1. liga žen

1. liga žen

1. liga žen to najwyższy poziom kobiecych rozgrywek piłkarskich w Czechach, będący jednocześnie najwyższym szczeblem w hierarchii ligowej (I poziom). Liga została utworzona w 1993 roku i jest zarządzana przez Fotbalová asociace České republiky (FAČR). Zawody odbywają się cyklicznie, co sezon, i są przeznaczone dla 8 najlepszych klubów piłkarskich w kraju. Zwycięzca ligi zdobywa tytuł Mistrza Czech, a dwie najsłabsze drużyny są relegowane do 2. ligi žen (II liga czeska). Z uwagi na ranking UEFA, mistrz oraz drużyny zajmujące drugie i trzecie miejsce mogą brać udział w Lidze Mistrzyń UEFA.

Historia

Po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku przerwano rozgrywki mistrzostw kobiet w piłce nożnej tego kraju. W Czechach powstała 1. liga kobiet jako nowa forma rozgrywek. Na początku w lidze uczestniczyło 12 drużyn, które rywalizowały ze sobą w systemie podwójnych meczów. W 2002 roku liczba uczestników zmniejszyła się do 10, a po sezonie zasadniczym odbywały się baraże z najlepszymi 8 zespołami. W 2006 roku zdecydowano się na rezygnację z tego systemu i przywrócono ligę z 12 drużynami. Od sezonu 2009/10 liga składała się z 8 zespołów, które po sezonie zasadniczym były dzielone na dwie grupy. W tych grupach barażowych drużyny rywalizowały o miejsca 1-4 (grupa mistrzowska) oraz 5-8 (grupa spadkowa). W sezonie 2010/11 liga została ponownie powiększona do 9 drużyn i rozgrywano mecze w systemie każdy z każdym. Od sezonu 2011/12 wprowadzono ponownie podział na grupy barażowe oraz 8 drużyn w lidze.

System rozgrywek

Rozgrywki prowadzone są w formie cyklicznych kolejek, gdzie drużyny grają ze sobą w systemie kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden na swoim boisku, a drugi na boisku rywala. Po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyny są dzielone na dwie grupy: w grupie mistrzowskiej 4 najlepsze drużyny walczą o tytuł mistrza Czech, a w grupie spadkowej 4 drużyny z miejsc 5-8 walczą o utrzymanie. Drużyna, która zajmie ostatnie miejsce, spada bezpośrednio do drugiej ligi; wcześniej ostatnia drużyna brała udział w barażach o pozostanie w lidze, rywalizując z mistrzem drugiej ligi.

Skład ligi w sezonie 2023/2024

== Mistrzowie i pozostali medaliści ==

== Statystyka ==

Klasyfikacja według klubów

W historii Mistrzostw Czech na podium oficjalnie stawało łącznie 9 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Sparta Praga, która zdobyła 21 tytułów mistrzowskich.

Stan na 19.07.2024.

Klasyfikacja według miast

Siedziby klubów: Stan na 19.07.2024.

Nagrody

== Uczestnicy ==

W ciągu 30 sezonów Mistrzostw Czech, które odbywały się od 1993/94 do sezonu 2020/23, wzięło udział 41 zespołów. Tylko Sparta Praga i Slavia Praga były obecne w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2023/24:

  • 30 razy: Slavia Praga, Sparta Praga
  • 29 razy: 1. FC Slovácko, Viktoria Pilzno
  • 25 razy: FC Hradec Králové
  • 13 razy: DFC Zeman Medlánky
  • 10 razy: Slovan Liberec
  • 9 razy: SK DFO Pardubice
  • 8 razy: Dukla Praga, Zbrojovka Brno
  • 6 razy: DFC Praga, FC Olomouc (Holice 1932), Lokomotiva Brno H.H.
  • 5 razy: 1. DFC Hlučín, Baník Ostrava, FK Radešínská Svratka, FK Teplice
  • 4 razy: FK Horní Ředice, FK Jablonec, SFK Vrchovina Nové Město na Moravě
  • 3 razy: 1. FC Karlovy Vary, Bohemians Praga, FK Krásná Studánka, FK Pardubice, Sparta Doly Kladno, Sokol Drachkov, USK Praha
  • 2 razy: Baník Stochov, DFC Rena Ivančice, FC Háje Jižní Město, FK Frýdek-Místek, TJ Start Jihlava
  • 1 raz: FC Česká Lípa, FC Nové Hodějovice, FK Havířov, FK Holešovské holky, Slovan Sobědruhy, Sokol Bożice, Sokol Karlštejn, Sokol Luštěnice, Sokol Stará Lysá

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia