1 halerz czechosłowacki (1962)

1 halerz (cz. 1 haléř, słow. 1 halier) to czeska moneta o nominale 1 halerza, która była w obiegu od 1962 do 1986 roku, jednak jej użycie trwało aż do 1993 roku.

Wzór

Na awersie monety widnieje herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, który przedstawia wizerunek czeskiego lwa wspiętego na tarczy w kształcie husyckiej pawęży. Na jego piersi umieszczono mniejszą tarczę z symbolem watry, reprezentującym Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Wokół tarczy znajduje się legenda z wewnętrzną nazwą kraju („ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA”), a u dołu umieszczono rok bicia.

Rewers monety ukazuje duży nominał zapisany cyfrą arabską, znajdujący się pod pięcioramienną gwiazdą, otoczony wieńcem z gałązek lipowych, które na dole są związane wstęgą.

Nakład

Moneta, według projektu z 1962 roku, była zmodyfikowaną wersją halerza z 1953 roku. Zmiana wzoru awersu miała na celu dostosowanie się do nowej socjalistycznej symboliki i nomenklatury, przyjętej dwa lata wcześniej. Na podstawie zarządzenia ministra finansów z 9 września 1962 r. ustalono, że nowe monety będą miały te same właściwości fizyczne oraz wzór jak ich poprzednicy, z uwzględnieniem nowego herbu i nazwy kraju. W związku z tym zastosowano wytyczne zawarte w zarządzeniu Ministra Finansów z 30 maja 1953 r., które określały, że jednohalerzowe monety miały być bite z krążków o gładkim rancie, grubości 1 mm i średnicy 16 mm. Wytwarzano je z aluminium, choć dokładny skład stopu nie został określony w żadnym akcie prawnym (jedna z wersji sugeruje, że był to stop Al96,65Mg3Mn0,35). Dzięki niewielkim rozmiarom oraz lekkim materiałom, każda moneta ważyła jedynie 0,5 g. Tożsamość autora wzoru monet nie została oficjalnie ujawniona, chociaż wskazuje się, że pierwotny projekt powstał w Związku Radzieckim.

Monety bito w mennicy w Kremnicy i trafiły do obiegu 2 maja 1962 roku. Z powodu niskiego zapotrzebowania na tak mały nominał, wyprodukowano tylko trzy roczniki (ostatni w 1986 roku) z całkowitym nakładem wynoszącym niespełna 23,5 miliona sztuk. Mimo to jednohalerzówki z 1962 roku formalnie były w obiegu przez 31 lat. W 1991 roku zostały zastąpione monetami nowego wzoru z herbem Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej. Dopiero po rozpadzie Czechosłowacji zostały poddane denominacji w Czechach i na Słowacji, odpowiednio z końcem kwietnia i lipca 1993 roku.

Zobacz też

czechosłowackie monety obiegowe

1 halerz wzoru 1953

1 halerz wzoru 1991

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!