1 halerz czechosłowacki (1953)

1 halerz (cz. 1 haléř, słow. 1 halier) to czechosłowacka moneta o nominale 1 halerza, która była bita w latach 1953–1960, jednak pozostawała w obiegu aż do roku 1993.

Wzór

Na awersie monety, w centralnej części, znajduje się godło państwowe Czechosłowacji, które przedstawia heraldycznego lwa wspiętego w koronie z podwójnym ogonem. Na jego piersi umieszczono herb Słowacji, czyli podwójny krzyż na trójwzgórzu. Poniżej znajduje się rok bicia (zapisany zewnętrznie), a wzdłuż otoku widnieje inskrypcja „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ” (zapisana wewnętrznie).

Rewers monety przedstawia dużą cyfrę oznaczającą nominał, zapisaną w formie arabskiej, umieszczoną pod pięcioramienną gwiazdą, otoczoną wieńcem gałązek lipowych, które na dole są przewiązane wstęgą.

Nakład

Podstawą prawną wprowadzenia nowego wzoru monet była ustawa z 30 maja 1953 r. dotycząca reformy walutowej. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z tego samego dnia, monety o nominale 1 halerza bito z krążków o gładkim rancie, mających grubość 1 mm i średnicę 16 mm. Wykonywano je z aluminium, aczkolwiek dokładny skład stopu nie został określony w żadnym akcie prawnym (według jednej z wersji był to stop Al96,65Mg3Mn0,35). Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz lekki materiał, każda z jednohalerzówek ważyła zaledwie 0,5 g. Autor wzoru monet nie został oficjalnie ujawniony, lecz przypuszcza się, że projekt powstał w Związku Radzieckim.

Pierwsze egzemplarze z 1953 roku zostały wyprodukowane w mennicy w Leningradzie, natomiast kolejne już w Kremnicy. Monety tego wzoru bito do 1960 roku, po czym zastąpiono je wariantem z 1962 roku. W sumie w latach 1953–1960 wyprodukowano niespełna 189 milionów sztuk tych monet, z czego 30 milionów w pierwszym roku. Mimo niskiego zapotrzebowania, jednohalerzówka o wzorze z 1953 roku formalnie pozostawała w obiegu aż do końca istnienia państwa czechosłowackiego, a denominacja miała miejsce w Czechach i na Słowacji odpowiednio z końcem kwietnia i z końcem lipca 1993 roku.

Zobacz też

  • czechosłowackie monety obiegowe
  • 1 halerz wzoru 1962
  • 1 halerz wzoru 1991

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!