1 grosz (1816–1817) – moneta groszowa wyemitowana dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1816 i 1817.
Awers
W centralnej części znajduje się ukoronowana owalna tarcza z orłem pruskim, otoczona wieńcem dębowym. Orzeł posiada inicjały FRW na piersi, co oznacza Fridericus Wilhelmus Rex – jest to rzadko spotykane, nawet w dobrze zachowanych egzemplarzach monet trzygroszowych.
Rewers
Na rewersie umieszczono cyfrę 1, poniżej napis „GROSCHEN”, dalej „GR:HERZ:”, a pod nim „POSEN”, z rokiem 1816 lub 1817 na dole. Na samym końcu widnieje znak mennicy – literka A albo B, a u góry, w półkolu, napis: „180 EINEN THALER”.
Opis
Moneta została wybita w miedzi w mennicach w Berlinie (literka A) oraz Wrocławiu (literka B). Rzadkość poszczególnych roczników została przedstawiona w tabeli:
Monety były bite na nieco innej stopie niż miedziane monety I Rzeczypospolitej i Księstwa Warszawskiego, jednak były również lżejsze niż fenigi pruskie, to jest 90 groszy z grzywny miedzi. Nominały odnosiły się do groszy polskich, co jednak nie zostało zaznaczone na monetach. Groszówka powinna ważyć 2,6 grama, ale w rzeczywistości rozrzut wagowy poszczególnych egzemplarzy był dość znaczny.
Zobacz też
- 3 grosze (1816–1817)
- monety zaboru pruskiego
Przypisy