1 fenig gdański wzór 1923

1 fenig gdański wzór 1923

Moneta jednofenigowa, znana jako 1 fenig gdański, została wprowadzona do obiegu 18 grudnia 1923 roku. To wydarzenie miało miejsce po ustanowieniu nowej waluty – guldena gdańskiego, który został wprowadzony przez sejm i senat Wolnego Miasta Gdańska 20 listopada 1923 roku. Gulden był równy stu fenigom gdańskim. Moneta ta była w obiegu do końca II wojny światowej.

Awers

W centralnej części awersu znajduje się herb Gdańska, a po jego bokach umieszczono lata bicia: „19 23”, „19 26”, „19 29”, „19 30” lub „19 37”.

Rewers

Na rewersie widnieje nominał „1”, poniżej którego umieszczono napis „Pfennig”, a jeszcze niżej „Danzig” (pol. „1 Fenig Gdańsk”).

Nakład

Moneta była bita w mennicy w Berlinie, wykonana z brązu, na krążku o średnicy 17 mm i masie 1,67 grama, z gładkim rantem. Projektem monet zajmował się F. Fischer.

Nakłady monet w poszczególnych latach przedstawiały się następująco:

Opis

W obiegu znajduje się wiele bardzo dobrych kopii monety, które zostały wykonane głównie z miedzi lub brązu.

Na podstawie zarządzenia ministrów gospodarki i finansów III Rzeszy z 7 września 1939 roku, monecie nadano moc prawną jednofenigówki Rzeszy, co oznacza, że obie monety zostały zrównane pod względem wartości.

Zobacz też

gulden gdański

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!