- Co najmniej 36 osób zginęło w wyniku ataków Indii i Pakistanu.
- Indie przeprowadziły ataki rakietowe na cele w Pakistanie, co władze określiły jako "rażący akt wojny".
- Napięcia w regionie Kaszmiru mogą prowadzić do kolejnego konfliktu zbrojnego między tymi krajami.
- Indie zamknęły granicę z Pakistanem i zapowiedziały rewizję traktatu o podziale wody w rzece Indus.
- Przywódcy USA, Chin i UE apelują o deeskalację sytuacji między Indiami a Pakistanem.
W wyniku wzajemnych ataków Indii i Pakistanu zginęło co najmniej 36 osób, a 94 zostały ranne, co zwiększa napięcie w regionie Kaszmiru, gdzie od lat toczy się konflikt między tymi państwami.
Wzrost liczby ofiar
Rzecznik wojska Pakistanu, Ahmed Chaudhri, poinformował, że w wyniku ataków armii indyjskiej zginęło 26 cywilów, a 46 osób odniosło obrażenia. Z kolei indyjska policja podała, że co najmniej 10 osób zginęło, a 48 zostało rannych. Wcześniejszy bilans ofiar wynosił osiem po stronie pakistańskiej i siedem po stronie indyjskiej.
Ataki rakietowe Indii
Indie przeprowadziły ataki rakietowe na cele w Pakistanie oraz w administrowanej przez to państwo części Kaszmiru. Władze w Islamabadzie określiły te działania jako „rażący akt wojny”. Środowe ataki były pierwszą od 2019 roku akcją militarną Indii na terytorium Pakistanu.
Napięcia w regionie
Eksperci ostrzegają, że narastające napięcie między Indiami a Pakistanem grozi wybuchem kolejnego konfliktu zbrojnego o Kaszmir. Oba kraje posiadają broń jądrową i pozostają skłócone od uzyskania niepodległości w 1947 roku.
Atak terrorystyczny w Kaszmirze
Portal BBC podkreślił, że atak terrorystyczny w Pahalgam, w którym zginęło 26 osób, był najkrwawszym aktem terroru w administrowanej przez Indie części Kaszmiru od 2019 roku. Do przeprowadzenia zamachu przyznał się separatystyczny Kaszmirski Ruch Oporu.
Reakcje Indii
W odpowiedzi na ataki Indie zamknęły granicę lądową z Pakistanem oraz zapowiedziały rewizję traktatu o podziale wody w rzece Indus. Oba kraje obniżyły także rangę swoich stosunków dyplomatycznych.
Apel o deeskalację
Przywódcy m.in. USA, Chin oraz kierownictwo UE zaapelowali do rządów Indii i Pakistanu o podjęcie wysiłków na rzecz polubownego rozwiązania sytuacji. Kaszmir pozostaje najbardziej zapalnym punktem w stosunkach indyjsko-pakistańskich od uzyskania niepodległości przez oba kraje.