Indie przeprowadziły ataki rakietowe na Pakistan w kilku lokalizacjach, co potwierdziła zarówno indyjska armia, jak i rzecznik pakistańskiego wojska. Celem uderzenia nie były obiekty wojskowe, a Pakistan zapowiedział odwet. Ataki miały miejsce w ramach „Operacji Sindoor”, która objęła dziewięć obiektów w Pakistanie oraz w Dżammu i Kaszmirze.
- Indie przeprowadziły ataki rakietowe na Pakistan w ramach "Operacji Sindoor", atakując dziewięć obiektów.
- Celem ataków była infrastruktura terrorystyczna, a nie obiekty wojskowe.
- Pakistan zapowiedział odwet na ataki Indii, co zwiększa napięcia w regionie.
- Eskalacja konfliktu nastąpiła po ataku terrorystycznym w Pahalgam, w wyniku którego zginęło 26 osób.
- Indie oskarżyły Pakistan o odpowiedzialność za atak, co Pakistan stanowczo odrzucił.
Operacja Sindoor
Indyjskie siły zbrojne rozpoczęły „Operację Sindoor”, atakując dziewięć obiektów w Pakistanie i okupowanym przez Pakistan Dżammu i Kaszmir. Rząd w New Delhi zaznaczył, że działania były „ukierunkowane, wyważone i nie miały charakteru eskalacyjnego”.
Reakcja Pakistanu
Rzecznik pakistańskiej armii oświadczył, że „Pakistan odpowie na ataki Indii”. Wcześniej w rejonie pakistańskiego Kaszmiru słyszano eksplozje w pobliżu Muzaffarabad, co spowodowało przerwy w dostawie prądu.
Cele ataków
Indyjskie władze wskazały, że celem ataków była infrastruktura terrorystyczna w Pakistanie oraz w kontrolowanym przez Pakistan Dżammu i Kaszmirze. Podkreślono, że żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie były celem ataków.
Konflikt w Kaszmirze
Eskalacja napięć między Indiami a Pakistanem nastąpiła po ataku terrorystycznym, który miał miejsce 22 kwietnia w okolicach Pahalgam, w wyniku którego zginęło 26 mężczyzn, a 17 zostało rannych. Indie oskarżyły Pakistan o odpowiedzialność za ten atak, określając go jako „najbardziej śmiercionośny atak na cywilów w regionie od 2000 r.”. Pakistan odrzucił te oskarżenia, a premier Sharif uznał je za „bezpodstawne”.
Międzynarodowe reakcje
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała oba kraje do „maksymalnej powściągliwości”. Podobne stanowisko zajęły władze Chin. Arabia Saudyjska ogłosiła, że podejmuje działania mające na celu uniknięcie eskalacji, a Iran oraz Szwajcaria zaproponowały mediację.
Historia konfliktu
Kaszmir, zamieszkany głównie przez muzułmanów, jest przedmiotem sporu między Indiami a Pakistanem, które wysuwają roszczenia do całości regionu. Od 1989 roku w indyjskim Kaszmirze trwa antyindyjska rebelia, która kosztowała życie dziesiątek tysięcy osób. Indie oskarżają Pakistan o wspieranie tej rebelii.