- Incydent z czerwoną flarą podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Holandii.
- Premier Tusk podkreślił znaczenie jedności w obliczu wojny na Ukrainie.
- Apel o solidarność i pogłębianie związków europejskich i transatlantyckich.
- Dzień Wyzwolenia to kluczowe święto narodowe Holandii, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.
Podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Holandii doszło do incydentu, gdy na scenę rzucono czerwoną flarę, co wymusiło interwencję ochrony, a premier wygłosił przemówienie w kontekście 80. rocznicy wyzwolenia kraju spod okupacji niemieckiej.
Incydent podczas uroczystości
W dniu 5 maja 2025 roku, podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Holandii, w Wageningen, na scenę, na której znajdował się premier Donald Tusk, rzucono czerwoną flarę. Ochrona natychmiast zareagowała, otaczając premiera i sprowadzając go ze sceny. Sprawca incydentu został szybko obezwładniony i zakuty w kajdanki. Po krótkiej przerwie obchody zostały wznowione.
Przemówienie premiera
W swoim wystąpieniu Donald Tusk odniósł się do aktualnych wydarzeń, podkreślając, że uroczystości odbywają się w cieniu wojny na Ukrainie. Zauważył, że w wyniku rosyjskiej inwazji „wróciła wojna i zniszczenie na ogromną skalę”. Wzywał do jedności i współpracy, zaznaczając, że „tylko stojąc ramię w ramię możemy to zło przezwyciężyć”.
Apel o solidarność
Premier Tusk podkreślił znaczenie solidarności w obliczu zagrożeń stawianych przez Rosję. „Potrzebujemy prawdziwej solidarności, która w moim osobistym słowniku politycznym jest słowem najważniejszym” – mówił. Zwrócił uwagę na konieczność pogłębiania związków europejskich i transatlantyckich, aby zabezpieczyć przyszłość Europy przed zagrożeniami.
Znaczenie Dnia Wyzwolenia
Dzień Wyzwolenia to jedno z najważniejszych świąt narodowych Holandii, upamiętniające zakończenie II wojny światowej. W walkach o wyzwolenie Holandii aktywnie uczestniczyły polskie wojska, w tym 1. Dywizja Pancerna oraz Samodzielna Polska Brygada Spadochronowa, które odegrały kluczową rolę w tym procesie.