ICEYE i Rheinmetall współpracują w produkcji satelitów

ICEYE, polsko-fińska firma zajmująca się technologiami satelitarnymi, nawiązała współpracę z niemieckim koncernem Rheinmetall w celu produkcji satelitów i rozwiązań kosmicznych. Nowe joint venture, Rheinmetall ICEYE Space Solutions, ma na celu wzmocnienie zdolności obronnych w zakresie rozpoznania satelitarnego, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa.

  • ICEYE i Rheinmetall tworzą joint venture Rheinmetall ICEYE Space Solutions.
  • Nowa spółka wzmocni zdolności obronne w rozpoznaniu satelitarnym.
  • ICEYE ma 40% udziałów, Rheinmetall 60% w nowym przedsięwzięciu.
  • Produkcja satelitów SAR rozpocznie się w drugim kwartale 2026 roku.
  • Nowe technologie odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie sił zbrojnych.

Nowe joint venture

W dniu 8 maja 2025 roku podpisano porozumienie o współpracy (MoU) między ICEYE a Rheinmetallem, które ma na celu utworzenie nowej spółki. Rheinmetall ICEYE Space Solutions będzie działać z udziałem Rheinmetallu jako akcjonariusza większościowego (60 proc. udziałów) oraz ICEYE (40 proc.). Finalizacja utworzenia nowego podmiotu nastąpi po zawarciu ostatecznych umów oraz uzyskaniu stosownych zgód regulacyjnych.

Produkcja satelitów rozpocznie się w ramach niemieckiego Klastra Kosmicznego Rheinmetalla, a początkowo skoncentruje się na satelitach SAR (synthetic aperture radar). W kolejnych etapach planowane jest wprowadzenie innych rozwiązań dla domeny kosmicznej. Produkcja ma ruszyć w drugim kwartale 2026 roku, w tym w zakładzie w Neuss.

Reakcja na zapotrzebowanie

Armin Papperger, prezes Rheinmetallu, podkreślił znaczenie nowego joint venture, mówiąc: „Powołując nowe joint venture robimy kolejny krok, rozszerzając działalność w domenie kosmicznej. Tym samym odpowiadamy na rosnące, światowe zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa na zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego, jednocześnie wzmacniając pozycję Niemiec jako centrum technologicznego.”

Współpraca z Rheinmetallem ma na celu nie tylko rozwój technologii kosmicznych, ale także zwiększenie suwerenności obronnej Europy. Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE, zaznaczył: „Dążymy do tego, żeby ICEYE był głównym dostawcą kluczowej infrastruktury dla działań ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania) państw europejskich i ich sojuszników.”

Technologie ICEYE

ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów obserwacyjnych wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą. Dzięki temu firma dostarcza dane radarowe w niemal rzeczywistym czasie, co pozwala użytkownikom na dostęp do informacji przez całą dobę, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dzięki innowacyjnym technologiom, ICEYE umożliwia wykrywanie i reagowanie na zmiany w środowisku szybciej i precyzyjniej niż kiedykolwiek wcześniej. Firma dostarcza dane na potrzeby różnych sektorów, w tym ubezpieczeń, finansów, bezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego.

Globalna obecność i misja

ICEYE działa globalnie, posiadając biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zespół firmy liczy ponad 700 pracowników, których łączy wspólna misja: tworzenie globalnego źródła rzetelnej wiedzy o Ziemi, by realnie wpływać na poprawę jakości życia.

Rheinmetall, z kolei, to niemiecki koncern zbrojeniowy, który zajmuje się produkcją na potrzeby przemysłu obronnego i samochodowego. Współpraca z ICEYE ma na celu wzmocnienie pozycji obu firm na rynku technologii kosmicznych oraz zwiększenie ich wpływu na globalne rynki obronne.

Źródło: wnp.pl

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments