Hutnictwo w kryzysie, związkowcy ostrzegają rząd.

  • Ministerstwo Przemysłu ogłosiło wstępny projekt "Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego".
  • Największe związki zawodowe zapowiedziały ogólnopolską akcję protestacyjną w Warszawie na 21 maja 2025 roku.
  • Przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność" wskazał na dramatyczną sytuację w branży hutniczej.
  • Ministerstwo Przemysłu intensyfikuje działania na rzecz wsparcia sektora hutniczego od końca 2024 roku.
  • Przygotowywany jest dokument mający na celu naprawę sytuacji w branży hutniczej z udziałem kilku ministerstw.

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło wstępny projekt „Planu działań dla zrównoważonego rozwoju przemysłu stalowego”, w odpowiedzi na zapowiedzi największych związków zawodowych o organizacji ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w Warszawie, która ma się odbyć 21 maja 2025 roku.

Protesty w branży hutniczej

Największe związki zawodowe działające w hutnictwie zapowiedziały rozpoczęcie przygotowań do wspólnej akcji protestacyjnej. Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, wskazał na dramatyczną sytuację w branży, podkreślając, że „cena energii dla przemysłu w Polsce i całej Unii Europejskiej jest kilkakrotnie wyższa niż u naszych konkurentów z Azji czy USA”.

Brak reakcji rządu

Karol zaznaczył, że związki zawodowe oraz pracodawcy od wielu miesięcy informują rząd o trudnej sytuacji, jednak nie doczekali się żadnej reakcji. W chwili utworzenia Ministerstwa Przemysłu, Federacja Związków Zawodowych złożyła petycję o rozpoczęcie rozmów na temat ratowania miejsc pracy w hutnictwie. Mimo powołania zespołu do stworzenia strategii dla hutnictwa, strona społeczna nie została zaproszona do prac.

Przygotowania do strategii

Grzegorz Jagielski, wicedyrektor Departamentu Górnictwa i Hutnictwa w Ministerstwie Przemysłu, zadeklarował, że przygotowywany jest dokument mający na celu naprawę sytuacji w branży hutniczej. Jak podkreślił, zespół koordynujący prace składa się z przedstawicieli kilku ministerstw, co ma na celu zintegrowanie działań w różnych obszarach.

Problemy z Komisją Trójstronną

Mariusz Ciupiński, przewodniczący sekcji hutniczej Związku Zawodowego Kadra, zwrócił uwagę na problemy z Komisją Trójstronną, która miała zajmować się sprawami hutnictwa, ale spotyka się zbyt rzadko. Kolejne spotkanie zaplanowano na 7 maja 2025 roku, a związkowcy zaprosili na nie premiera Donalda Tuska.

Wyzwania dla branży

Związkowcy podkreślają, że sytuacja w hutnictwie jest coraz trudniejsza. Mariusz Ciupiński zaznaczył, że w Polsce złom jest znacznie droższy niż na zachodzie Europy, co wpływa na konkurencyjność polskich hut. Andrzej Karol apeluje o przyspieszenie działań rządu, w tym o wypłaty rekompensat dla energochłonnych firm.

Wsparcie dla sektora hutniczego

Ministerstwo Przemysłu zapewniło, że od końca 2024 roku intensyfikuje działania na rzecz wsparcia krajowego sektora hutniczego. Powołany 2 stycznia 2025 roku zespół ds. opracowania rozwiązań dla sektora hutniczego ma na celu identyfikację wyzwań oraz przygotowanie propozycji legislacyjnych i strategicznych, które mają stanowić podstawę dla przyszłej strategii branży.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments