Czy wiecie, że dzisiejsze krakowskie Planty były kiedyś dzikim wysypiskiem śmieci? W 1820 roku podjęto decyzję o utworzeniu „ogrodów miejskich” w tym miejscu, co zmieniło oblicze tej okolicy. Prace nad przekształceniem terenu trwały przez wiele lat, a dziś Planty są popularnym miejscem spacerów i spotkań towarzyskich.
- Planty w Krakowie były kiedyś dzikim wysypiskiem śmieci, a w 1820 roku podjęto decyzję o ich przekształceniu w ogrody miejskie.
- Prace nad utworzeniem parku trwały wiele lat, a dziś Planty są popularnym miejscem spacerów i spotkań towarzyskich.
- Planty zostały podzielone na dziewięć rewirów, którymi opiekowali się plantowi ogrodnicy do połowy XX wieku.
- Obszar Plant składa się z ośmiu ogrodów, a ich nazwy nawiązują do pobliskich obiektów i miejsc.
- Planty oferują nie tylko zieleń, ale także atrakcje dla dzieci oraz lekcje historii sztuki i architektury.
Historia krakowskich Plant
Początkowe prace na terenie Plant polegały na niwelacji i zasypaniu fosy nawiezioną ziemią. W obrębie tworzonego parku pozostał Barbakan, a w kolejnych etapach przystąpiono do obsadzania terenu drzewami, głównie kasztanowcami, klonami, lipami, jesionami i topolami. Wprowadzono także pojedyncze egzemplarze drzew egzotycznych oraz krzewy, a także zakładano trawniki i kwietniki.
Plantowi ogrodnicy
Pracami pielęgnacyjnymi zajmowali się ogrodnicy zwani plantowymi. Zgodnie z regulaminem ustanowionym przez władze miejskie w 1879 roku, Planty podzielono na dziewięć rewirów, które podlegały opiece dziewięciu plantowych. Ich działalność trwała do połowy XX wieku.
Oaza zieleni w centrum
Planty składają się z ośmiu ogrodów, a ich nazwy odnoszą się do obiektów i miejsc położonych w sąsiedztwie. Spacer alejkami Plant to nie tylko przyjemność, ale również lekcja historii sztuki i architektury. Sędziwe drzewa stanowią świadków historii, a ich obecność sprzyja bioróżnorodności. Można tu znaleźć również kwiaty, rabaty, sadzawki oraz mosty, a wśród zieleni bieleją liczne pomniki.
Rozrywka dla dzieci
Planty to miejsce, gdzie dzieci również znajdą coś dla siebie. Przygotowano dla nich dwa place zabaw: „Plantusia” przy ulicy Poselskiej oraz „Dzikie Planty” przy ulicy św. Gertrudy, co sprawia, że to idealne miejsce na rodzinny spacer.
Upamiętnienie znanych postaci
Na Plantach upamiętnia się znane osoby, nadając ich imiona skwerom, co dodaje jeszcze większego znaczenia temu wyjątkowemu miejscu w sercu Krakowa.