Hasła propagandowe PRL: ideologia i absurd

Hasła propagandowe w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) były centralnie zamawiane przez Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw KC PZPR. Organizacja ta, działająca w ramach Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, odpowiadała za tworzenie haseł promujących ideologię partii oraz państwa socjalistycznego.

  • Hasła propagandowe w PRL były tworzone przez Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw KC PZPR.
  • Wydział ten odpowiadał za promowanie ideologii Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz wartości socjalistycznych.
  • W tworzeniu haseł propagandowych brały również udział inne instytucje, takie jak Ministerstwo Kultury i Związek Literatów Polskich.
  • Lokalni działacze partii byli zachęcani do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu haseł, co prowadziło do absurdalnych komunikatów.
  • Przykładem haseł propagandowych jest: „Rolniku, daj krowie. Krowa da tobie”, mające na celu mobilizację społeczeństwa.

Rola Wydziału Propagandy

Wydział Propagandy, Prasy i Wydawnictw KC PZPR był głównym organem odpowiedzialnym za tworzenie i rozpowszechnianie propagandy w PRL. Jego zadaniem było opracowywanie haseł i komunikatów, które miały na celu promowanie ideologii PZPR oraz wartości socjalistycznych.

Inne agencje i organizacje

Oprócz Wydziału Propagandy, w tworzeniu i dystrybucji haseł propagandowych brały udział także inne instytucje, takie jak Ministerstwo Kultury oraz Związek Literatów Polskich. Ich działania wspierały propagandę państwową, wzmacniając przekaz ideologiczny.

Zaangażowanie lokalnych działaczy

Lokalni działacze partii oraz członkowie społeczeństwa byli zachęcani do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu haseł propagandowych. Dzięki temu wiele z tych komunikatów przybierało formy, które niejednokrotnie przekraczały granice absurdu.

Przykłady haseł propagandowych

Jednym z przykładów haseł propagandowych z czasów PRL jest: „Rolniku, daj krowie. Krowa da tobie”. Tego typu komunikaty, choć często uważane za absurdalne, miały na celu mobilizację społeczeństwa do działania w duchu socjalistycznym.

Źródło: gazetakrakowska.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments