- Grzegorz Braun odwiedził Ministerstwo Przemysłu w Katowicach, poruszając kwestie górnictwa i likwidacji kopalń.
- Interwencja poselska dotyczyła wzrostu kosztów likwidacji sześciu kopalń z 4,182 miliardów złotych do 9,125 miliardów złotych.
- Podczas wizyty Braun zdjął flagę Unii Europejskiej i zabrał ją ze sobą, co wywołało kontrowersje.
- Parlament Europejski uchylił immunitet Brauna w związku z toczącym się śledztwem.
Europoseł Grzegorz Braun odwiedził Ministerstwo Przemysłu w Katowicach, gdzie poruszył kwestie dotyczące górnictwa, w tym likwidacji kopalń oraz umowy społecznej dla branży, a jego wizyta zakończyła się kontrowersyjnym incydentem z flagą Unii Europejskiej.
Wizyta europosła
Rzecznik Ministerstwa Przemysłu Tomasz Głogowski relacjonował, że Braun przybył do siedziby resortu w towarzystwie grupy osób, w tym z kamerami. Europoseł zadawał pytania dotyczące sytuacji w górnictwie, w tym likwidacji kopalń oraz umowy społecznej dla branży.
Interwencja poselska
Podczas wizyty, Braun próbował dostać się do gabinetu szefowej ministerstwa, Marzeny Czarneckiej. Po uzyskaniu informacji, że minister przebywa w Warszawie, jego towarzysze poprosili o kontakt z osobą zastępującą Czarnecką w trybie interwencji poselskiej. Dyrektor generalna MP, Kinga Okrzesik-Faruga, spotkała się z grupą Brauna, która poruszała kwestie dotyczące Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej.
Wzrost kosztów likwidacji kopalń
Roman Fritz, towarzyszący Braunowi, wskazał, że interwencja dotyczyła wzrostu szacunkowych kosztów likwidacji sześciu kopalń z 4,182 miliardów złotych do 9,125 miliardów złotych w ciągu 10 lat. „Chcielibyśmy, abyście państwo odpowiedzieli na szereg pytań zawartych w tej interwencji poselskiej” – dodał Fritz.
Incydent z flagą
Podczas opuszczania ministerstwa, Braun zdjął flagę Unii Europejskiej, znajdującą się obok flagi państwowej, podeptał ją i zabrał ze sobą, mówiąc: „tu jest Polska, nie Bruksela”. Rzecznik MP zapowiedział, że „będzie zawiadomienie o zniszczeniu mienia”.
Braun skomentował, że „w ogóle nie ma czegoś takiego, nie ma takiego państwa”, podkreślając, że nie zamierza eksponować „znaków wrogich nam organizacji”.
Uchylenie immunitetu
W międzyczasie, Parlament Europejski w Strasburgu uchylił immunitet europosła Brauna, co związane jest z toczącym się śledztwem w sprawie zgaszenia przez niego świec chanukowych w Sejmie w 2023 roku.