- Grzegorz Braun podpalił flagę Unii Europejskiej pod kopalnią Wujek 6 maja 2025 roku.
- Polityk uzasadnił swoje działania sprzeciwem wobec "reżimu eurosowieckiego".
- Incydent wywołał kontrowersje i szerokie zainteresowanie mediów.
- Parlament Europejski uchylił immunitet Brauna w związku z prowadzonym śledztwem.
6 maja 2025 roku Grzegorz Braun, europoseł, wszedł do Ministerstwa Przemysłu, gdzie wytarł buty flagą Unii Europejskiej, a następnie podpalił ją pod kopalnią Wujek, co wywołało kontrowersje i reakcje w mediach.
Incydent w Ministerstwie Przemysłu
Grzegorz Braun, znany ze swoich kontrowersyjnych działań, 6 maja wszedł do budynku Ministerstwa Przemysłu, gdzie wytarł buty flagą Unii Europejskiej. Po tym incydencie polityk podpalił flagę pod kopalnią Wujek, co miało symbolizować jego sprzeciw wobec Unii Europejskiej.
Wyjaśnienia Brauna
Na konferencji prasowej Braun wyjaśnił swoje działania, podkreślając, że „nie po to ginęli górnicy kopalni 'Wujek’ i inni polegli z rąk władzy sowieckiej, żeby dziś utwierdzany był na ziemiach polskich reżim eurosowiecki”. Dodał, że płonąca flaga jest „kawałkiem materii z emblematem nieistniejącego państwa”, które rości sobie pretensje do zarządzania Polakami.
Reakcje na incydent
Incydent wywołał szerokie zainteresowanie mediów oraz opinii publicznej. Braun podkreślił, że jego działania mają na celu zwrócenie uwagi na to, co nazywa „emblematem okupanta” i „najeźdźcy”.
Uchylenie immunitetu
Tego samego dnia Parlament Europejski podjął decyzję o odebraniu Grzegorzowi Braunowi immunitetu europosła. Decyzja ta jest związana z prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwem, które dotyczy incydentu z grudnia 2023 roku, kiedy to Braun zgaszył świecę chanukową w trakcie uroczystości w Sejmie. Wcześniej immunitet Brauna został uchylony przez polski parlament, co umożliwiło prokuraturze wystąpienie z wnioskiem o uchwałę w Parlamencie Europejskim.