- FA ogłosiła zakaz dla transpłciowych kobiet w kobiecej piłce nożnej, obowiązujący od 1 czerwca 2025 roku.
- Decyzja opiera się na orzeczeniu Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, definiującym kobietę na podstawie płci biologicznej.
- FA planuje skontaktować się z transpłciowymi zawodniczkami w celu wyjaśnienia zmian i możliwości dalszego zaangażowania.
- Szkocka Federacja Piłkarska również planuje wprowadzenie podobnego zakazu dla transpłciowych kobiet.
- Decyzja FA może wpłynąć na inne organizacje sportowe, rozważające zmiany w swoich politykach.
Angielska Federacja Piłkarska (FA) ogłosiła zakaz dla transpłciowych kobiet w kobiecej piłce nożnej, opierając się na orzeczeniu Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii. Nowe zasady wejdą w życie 1 czerwca 2025 roku.
Zakaz dla transpłciowych kobiet
FA zdecydowała, że transpłciowe kobiety nie będą mogły uczestniczyć w kobiecej piłce nożnej w Anglii. Decyzja ta wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, które definiuje kobietę na podstawie płci biologicznej. W związku z tym FA zmieniła swoje zasady, wprowadzając surowsze kryteria dotyczące udziału transpłciowych kobiet w rozgrywkach.
Oświadczenie FA
W oświadczeniu FA podkreślono, że temat jest złożony, a ich stanowisko zawsze było uzależnione od zmian w prawie, nauce lub polityce w piłce nożnej amatorskiej. „Rozumiemy, że to będzie trudne dla osób, które chcą grać w piłkę w zgodzie z płcią, z którą się identyfikują” – zaznaczono w komunikacie. FA planuje skontaktować się z zarejestrowanymi transpłciowymi zawodniczkami, aby wyjaśnić zmiany i możliwości dalszego zaangażowania w grę.
Podobne działania w Szkocji
Szkocka Federacja Piłkarska również planuje wprowadzić podobny zakaz, który będzie zgodny z decyzją szkockich władz, zezwalających na grę w kobiecej piłce tylko osobom urodzonym jako kobiety, powyżej 13. roku życia.
Obecna sytuacja transpłciowych zawodniczek
Obecnie nie ma znanych przypadków transpłciowych kobiet grających zawodowo w Anglii. Według raportów, tylko 20 zarejestrowanych zawodniczek gra na poziomie amatorskim.
Wpływ na inne organizacje sportowe
Decyzja FA może wpłynąć na inne organizacje sportowe, które również rozważają zmiany w swoich politykach po orzeczeniu sądu. Wśród nich znajduje się organizacja zarządzająca krykietem.