Globalny pesymizm przedsiębiorców i perspektywy dla Polski

W obliczu rosnących napięć geopolitycznych i niepewności gospodarczej, przedsiębiorcy na całym świecie stają w obliczu nowych wyzwań, które znacząco wpływają na ich decyzje inwestycyjne.

Niepokój w biznesie na świecie

Według raportu Global Business Optimism Insights, opublikowanego przez Dun & Bradstreet, poziom optymizmu wśród przedsiębiorców spadł o 1,3 proc. w II kwartale 2025 roku. To już drugi z rzędu kwartał spadków, po tym jak w I kwartale 2025 roku odnotowano drastyczny spadek o 12,9 proc. Tak znaczące obniżenie nastrojów przedsiębiorców jest wynikiem nieprzewidywalności w globalnym handlu, wysokich stóp procentowych oraz rosnącego protekcjonizmu państwowego.

Polska na końcu stawki

Polscy przedsiębiorcy w II kwartale 2025 roku prezentują najbardziej pesymistyczne nastawienie spośród 32 badanych rynków. Ich optymizm spadł o 13 proc., co odzwierciedla długotrwały niepokój w biznesie. Szczególne obawy dotyczą inwestycji (-10 proc.), finansów (-6 proc.) oraz stabilności łańcuchów dostaw (-13 proc.). Polskie firmy plasują się w dolnej części zestawienia, co wskazuje na ich ostrożne podejście do przyszłości.

Globalne zmiany a lokalne nastroje

Warto zauważyć, że w krajach, gdzie miały miejsce istotne zmiany polityczne, nastroje przedsiębiorców się poprawiły. Przykładowo, w Niemczech i Francji odnotowano wzrosty na poziomie 6 proc. i 9 proc. odpowiednio. W Niemczech nastąpiło to po udaremnieniu przejęcia władzy przez skrajną prawicę, a we Francji po skazaniu Marine Le Pen na karę pozbawienia wolności. Takie zmiany polityczne wpływają na poprawę atmosfery w biznesie, w przeciwieństwie do sytuacji w Polsce.

Problemy w łańcuchach dostaw i finansach

Przedsiębiorcy z całego świata z coraz większą ostrożnością podchodzą do kwestii inwestycji, finansów oraz stabilności łańcuchów dostaw. Globalne zaufanie finansowe przedsiębiorców spadło o 8,6 proc., co jest wynikiem trudnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, w tym wysokiej inflacji oraz niepewności dotyczącej prognoz wzrostu gospodarczego. Wysokie koszty prowadzenia działalności oraz zmieniające się zasady w handlu globalnym przyczyniają się do obaw przedsiębiorców o przyszłość ich firm.

Niepewność w sektorach eksportowych

Sektory związane z eksportem, takie jak motoryzacja, elektronika czy metalurgia, doświadczają znacznego spadku optymizmu, szczególnie w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Korea Południowa i Japonia. Wysokie taryfy celne oraz zmieniająca się polityka handlowa zmuszają przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych rynków zbytu oraz oszczędności.

Perspektywy na przyszłość

Globalny wskaźnik zaufania finansowego spadł w II kwartale 2025 roku o 8,6 proc., a w przypadku największych firm w Stanach Zjednoczonych spadek ten był najbardziej odczuwalny. Przedsiębiorcy obawiają się wysokiej inflacji oraz rosnących stóp procentowych, które stanowią poważne zagrożenie dla ich rozwoju. Warto zauważyć, że 69 proc. przedsiębiorców wyraża obawy dotyczące wydatków kapitałowych, co wskazuje na rosnącą niepewność w inwestycjach.

W obliczu tych wyzwań, eksperci podkreślają, że perspektywy na przyszłość pozostają niepewne. Arun Singh, główny ekonomista Dun & Bradstreet, zauważa, że wysokie taryfy celne oraz inflacja mogą znacząco wpłynąć na globalny wzrost gospodarczy oraz poziom inwestycji. Wyzwania, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa, mogą dodatkowo utrudnić ożywienie gospodarcze, wpływając na ich odporność finansową.

Źródło: mojafirma.infor.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!