Glapiński: Sytuacja kredytobiorców nas nie interesuje

  • RPP nie traktuje sytuacji kredytobiorców jako priorytet.
  • Obniżka stóp procentowych ma na celu walkę z inflacją.
  • Przyszłe decyzje RPP będą oparte na danych gospodarczych.
  • Nie ma pewności co do kolejnych obniżek stóp procentowych.
  • Polskie zasoby złota przekroczyły 500 ton.

Podczas majowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyraził stanowisko, że sytuacja kredytobiorców nie jest priorytetem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Rada zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych, co wzbudziło wiele komentarzy dotyczących wpływu tej decyzji na kredyty hipoteczne. Glapiński podkreślił, że głównym celem RPP jest walka z inflacją, a nie regulacja rynku kredytów. Wskazał również, że przyszłe decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie danych gospodarczych.

Obniżka stóp procentowych

Na majowym posiedzeniu RPP podjęto decyzję o obniżeniu stóp procentowych, co jest pierwszą taką decyzją od października 2023 roku. W ciągu ostatnich 18 miesięcy stopy pozostawały na niezmienionym poziomie. Glapiński zaznaczył, że obniżka była podyktowana danymi, które wskazują na dezinflację. „Inflacja minęła już swój szczyt, chociaż nadal jest podwyższona” – powiedział prezes NBP, dodając, że w trzecim kwartale dynamika cen powinna obniżyć się w pobliżu 3,5 proc.

Reakcja na sytuację kredytobiorców

Glapiński zauważył, że 99% komentarzy po decyzji RPP dotyczy sytuacji kredytobiorców, co jego zdaniem nie jest przedmiotem zainteresowania Rady. „My jesteśmy od walki z inflacją” – podkreślił. Prezes NBP wyjaśnił, że stopy procentowe nie są narzędziem do regulacji wysokości rat kredytów hipotecznych. „RPP ustala parametry polityki pieniężnej, kierując się jednym kryterium – walką z nadmierną inflacją” – dodał.

Przyszłość stóp procentowych

Glapiński zaznaczył, że dostosowanie stóp procentowych nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek. „Nie wykluczamy żadnych scenariuszy, nie zapowiadamy żadnej przyszłej ścieżki stóp procentowych” – stwierdził. Rada będzie reagować na dane z gospodarki, a prezes NBP wyraził wątpliwości co do możliwości podjęcia decyzji o kolejnej obniżce w czerwcu. „Dyskusja nad decyzją o kolejnej obniżce będzie możliwa w lipcu lub jesienią” – dodał.

Wpływ na budżet i inflację

Glapiński zwrócił uwagę, że każdy punkt procentowy inflacji oznacza dodatkowe przychody dla budżetu na poziomie 16,6 mld zł. Obniżenie stóp procentowych o 1 pkt proc. wiąże się ze spadkiem wydatków budżetu o 6,3 mld zł. Prezes NBP podkreślił, że walka o trwałe obniżenie inflacji nie została zakończona, wskazując na czynniki, które mogą to utrudniać, takie jak stabilność cen energii. „Zniesienie ochrony przed podwyżkami może spowodować niewielki wzrost inflacji” – zauważył.

Zasoby złota NBP

Na koniec konferencji Glapiński poinformował o zwiększeniu polskich zasobów złota, które osiągnęły poziom ponad 500 ton. „Polskie zasoby złota rosną i wyprzedziły już zasoby Europejskiego Banku Centralnego” – powiedział. Dodał, że obecnie w Polsce znajduje się około 20% całości zasobów złota banku centralnego, a docelowo planowane jest, aby jedna trzecia zasobów znajdowała się w Polsce, a pozostałe w Nowym Jorku i Londynie.

Źródło: wnp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments