Rosyjskie AGD w czasach kryzysu – Gazprom stawia na produkcję sprzętu gospodarstwa domowego
Co się dzieje z rosyjskim rynkiem AGD?
W obliczu ciągłych sankcji i zmieniającej się sytuacji gospodarczej, Rosja stara się odnaleźć nowe źródła dochodu. Właśnie pojawiła się informacja, że spółka zależna rosyjskiego giganta gazowego Gazprom – Gazprom Household Systems – planuje wznowić produkcję sprzętu AGD w zakładzie, który wcześniej należał do niemieckiego Boscha. Co to oznacza dla rosyjskiego rynku?
Przejęcie po Boschu
Bosch, który w obliczu wojny na Ukrainie wycofał się z rosyjskiego rynku, zostawił po sobie wiele aktywów. Rosjanie postanowili te aktywa wykorzystać, a fabryka w Petersburgu ma stać się miejscem produkcji pralek i lodówek. Gazprom Household Systems już szykuje się do wznowienia produkcji, co ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie w kraju.
- Produkcja sprzętu AGD w Petersburgu
- Wznowienie linii produkcyjnych
- Rosyjskie marki i nowe urządzenia
Dlaczego to robią?
Rosyjskie władze, w tym Gazprom, są pod coraz większą presją. Eksport gazu do Europy spadł o 60%, a sytuacja finansowa Gazpromu stała się alarmująca. W 2023 roku firma po raz pierwszy w historii odnotowała stratę netto. Urządzenia AGD mają być sposobem na uzupełnienie luk w budżecie.
Jak mówi Maria Shagina, badaczka ds. sankcji, „to klasyczny przypadek rosyjskiej wojny prawnej”. Przejęcie fabryki przez Gazprom to nielegalne przywłaszczenie, jednak Kreml zdaje się nie przejmować tymi kwestiami.
Współpraca z Boschem?
Warto jednak zauważyć, że Bosch nie ma zamiaru wznowić działalności w Rosji. Rzecznik firmy zaznaczył, że nie utrzymują oni żadnych relacji z rosyjskim rynkiem. To oznacza, że Gazprom Household Systems nie może korzystać z marki Bosch w swojej produkcji. Jakie wyzwania mogą się z tym wiązać?
- Brak licencji na oprogramowanie
- Nielegalne przywłaszczenie marki
- Problemy z jakością produkcji
Co przyniesie przyszłość?
To, co dzieje się w rosyjskim przemyśle AGD, jest tylko częścią większego obrazu. Gazprom stara się utrzymać swoją pozycję na rynku, jednak z każdym dniem staje się coraz trudniej. Jak wskazują eksperci, produkcja sprzętu AGD nie naprawi ich sytuacji finansowej.
W obliczu rosnących problemów Gazprom rozważa także masowe zwolnienia, a także sprzedaż swoich aktywów. Jak to wpłynie na rosyjski rynek i jego mieszkańców? O tym przekonamy się w najbliższej przyszłości.
Podsumowanie
Rosyjskie AGD w czasach kryzysu to temat, który z pewnością będzie się rozwijał. Gazprom, mimo trudności, stara się wykorzystać każdą możliwość, by poprawić swoją sytuację. Czy produkcja sprzętu AGD to strzał w dziesiątkę? A może kolejne nieudane przedsięwzięcie? Czas pokaże.