Friedrich Merz został wybrany na kanclerza Niemiec po drugiej turze głosowania w Bundestagu, która miała miejsce we wtorek. Lider CDU początkowo nie uzyskał wymaganych 316 głosów, jednak w kolejnej turze zdołał zdobyć 325 głosów, mobilizując konserwatystów i sojuszników. Sytuacja ta jest bezprecedensowa w powojennej historii Niemiec, ponieważ żaden kandydat na kanclerza nie doświadczył wcześniej takiej porażki w pierwszej turze po uzyskaniu umowy koalicyjnej.
- Friedrich Merz został wybrany na kanclerza Niemiec po drugiej turze głosowania w Bundestagu.
- W pierwszej turze Merz nie uzyskał wymaganych 316 głosów, ale w drugiej zdobył 325 głosów.
- To bezprecedensowa sytuacja w powojennej historii Niemiec, gdzie kandydat na kanclerza doświadczył porażki w pierwszej turze po uzyskaniu umowy koalicyjnej.
- Opozycja wobec Merza obejmowała 289 posłów, w tym z partii Lewicy i Zielonych.
- Przed drugą turą głosowania lider CDU/CSU podkreślił, że cała Europa obserwuje ten proces, co wiązało się z "specjalną odpowiedzialnością".
Nieoczekiwany zwrot akcji
Merz zmierzył się z opozycją ze strony 289 posłów, w tym wielu z partii Lewicy i Zielonych, którzy głosowali przeciwko 69-letniemu politykowi. Druga tura głosowania miała miejsce po tym, jak cztery frakcje zgodziły się zmienić procedury parlamentarne, aby uniknąć opóźnień. Według informacji z Politico, w międzyczasie odbyły się pilne zamknięte spotkania.
Oczekiwania na całym świecie
Przed drugą turą głosowania, lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Jens Spahn zaapelował do posłów, mówiąc, że „cała Europa, a może nawet cały świat, obserwuje tę drugą turę głosowania.” Zwrócił się do wszystkich o świadomość „specjalnej odpowiedzialności” związanej z tym głosowaniem.
Głos krytyki
W komentującym Merza początkową porażkę, jeden z liderów frakcji Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Bundestagu, Bernd Baumann, stwierdził: „Pan Merz, poniósł pan porażkę. To historyczna klęska, jakiej nigdy wcześniej nie widziano w tym Bundestagu.” Polityk Zielonych Renate Kuenast mówiła o „ogromnej utracie autorytetu” dla nadchodzącego kanclerza, a lider Lewicy Christian Goerke określił sytuację jako „miażdżącą porażkę” dla Merza.
Nowa koalicja i jej wyzwania
Poprzednia koalicja rządowa w Niemczech, składająca się z trzech partii pod przewodnictwem SPD, rozpadła się w listopadzie ubiegłego roku z powodu wewnętrznych sporów dotyczących wydatków. Nowa koalicja CDU-SPD zobowiązała się do kontynuacji kluczowych elementów programu byłego kanclerza Olafa Scholza, w tym wsparcia dla Ukrainy oraz odblokowania konstytucyjnego hamulca zadłużenia, aby zwiększyć budżet wojskowy.