W piątek 16 maja 2025 roku dr Iain Darby wygłosi wykład pt. „Nuclear Science to Benefit Society” na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18:00 w sali 0.03. Celem wykładu jest przedstawienie działań United Kingdom National Nuclear Laboratory (UKNNL) w obszarze fizyki jądrowej, które mają na celu rozwiązanie kluczowych wyzwań społecznych.
- Wykład dr Iaina Darby'ego odbędzie się 16 maja 2025 roku na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego o godz. 18:00.
- Tytuł wykładu to "Nuclear Science to Benefit Society", który ma na celu przedstawienie działań UKNNL w obszarze fizyki jądrowej.
- Tematyka wykładu obejmuje cztery strategiczne obszary: czystą energię, zdrowie i medycynę jądrową, odbudowę środowiska oraz bezpieczeństwo.
- Dr Iain Darby jest ekspertem w dziedzinie nauki i technologii oraz kierownikiem badań strategicznych w UKNNL.
- Wykształcenie dr Darby'ego obejmuje stopień magistra astrofizyki oraz doktora fizyki jądrowej na Uniwersytecie w Liverpoolu.
O wykładzie
Wykład „Nuclear Science to Benefit Society” ma na celu zaprezentowanie pracy naukowców z UKNNL w czterech strategicznych obszarach: czystej energii, zdrowia i medycyny jądrowej, odbudowy środowiska oraz bezpieczeństwa. Dr Iain Darby, kierownik badań strategicznych w UKNNL, omówi, jak fizyka jądrowa może przynieść korzyści społeczeństwu.
Prelegent
Dr Iain Darby jest ekspertem w dziedzinie nauki i technologii, odpowiedzialnym za badania strategiczne w UKNNL. Pełni również funkcję przewodniczącego Global National Laboratories Integrated Energy Systems (GNLIES) oraz kieruje Centrum Współpracy IAEA-UKNNL w zakresie zaawansowanego cyklu paliwowego. Przed dołączeniem do UKNNL pracował w IAEA Laboratories Seibersdorf w Austrii oraz w NRS Dounreay w Wielkiej Brytanii.
Wykształcenie i osiągnięcia
Iain Darby uzyskał stopień magistra astrofizyki oraz doktora fizyki jądrowej na Uniwersytecie w Liverpoolu. Jest członkiem Institute of Physics, Nuclear Institute, Society for Radiological Protection oraz Institute of Electrical and Electronics Engineers. Dodatkowo, jest honorowym pracownikiem naukowym School of Physics & Astronomy na Uniwersytecie w Glasgow.
Informacje praktyczne
Wykład odbędzie się w sali 0.03 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Pasteura 5 w Warszawie. Udział w wydarzeniu jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.