Felczerzy chcą, aby mogli kierować pacjentów na badania bilansowe dorosłych w ramach nowego programu „Moje zdrowie”. Pomimo ich postulatów, Ministerstwo Zdrowia pozostaje nieugięte, nie uwzględniając ich grupy zawodowej, ale włączając położne. Nowy program wejdzie w życie 1 maja 2024 roku.
Nowy program profilaktyczny
Program „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” ma na celu wprowadzenie nowego podejścia do profilaktyki zdrowotnej. Zastąpi on dotychczasową „Profilaktykę 40 Plus” i będzie skierowany do pacjentów od 20. roku życia. W mijającym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało raport z konsultacji publicznych, w którym zgłoszono ponad sto uwag dotyczących projektu.
Felczerzy pominięci w projekcie
Reprezentanci środowiska felczerów zwracali uwagę, że zostali pominięci w załączniku do projektowanego rozporządzenia. W efekcie, po skierowaniu pacjenta do programu, Narodowy Fundusz Zdrowia nie uwzględni tych badań w rozliczeniu. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, że od 1 stycznia 2022 roku nie przyznaje się w Polsce prawa wykonywania zawodu felczera.
Postulaty położnych uwzględnione
Ministerstwo Zdrowia postanowiło uwzględnić postulat Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych o włączenie położnych do realizacji bilansu zdrowia. W nowej wersji projektu znalazły się zapisy umożliwiające im przeprowadzenie pogłębionego wywiadu z pacjentem oraz wizyty podsumowującej.
Odmowa dla innych zawodów
Ministerstwo nie zgodziło się na przeprowadzanie ankiety zdrowotnej przez ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, opiekunów medycznych ani farmaceutów. Takie rozwiązanie postulowali m.in. Pracodawcy RP i Naczelna Izba Aptekarska. Resort argumentował, że nowy program ma być realizowany na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.
Zmiany w terminach wizyt
Resort zdrowia zgodził się na odstąpienie od zapisu dotyczącego terminu wizyty podsumowującej bilans. Pierwotnie projekt przewidywał, że będzie ona ustalana przez świadczeniodawcę w ciągu 14 dni od przekazania wyników zleconych badań laboratoryjnych. Poradnie zwracały uwagę, że przepis ten jest mało precyzyjny.
Weryfikacja szczepień w ankiecie
Federacja Porozumienie Zielonogórskie oraz konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas domagali się wykreślenia z ankiety zdrowotnej punktu dotyczącego weryfikacji wykonania zalecanych szczepień. Argumentowali, że „ankieta nie pozwala na weryfikację wykonania szczepień, bo to są deklaracje pacjenta”. Ministerstwo Zdrowia również przystało na tę zmianę.
Zakres badań w programie
Program „Moje zdrowie” obejmie diagnostykę chorób serca, cukrzycy czy nowotworów. Pacjenci w wieku od 20 do 49 lat będą mogli skorzystać z bilansu zdrowia raz na 5 lat, a osoby powyżej 49. roku życia – nie częściej niż co 3 lata. Badania będą obejmować m.in. morfologię krwi, stężenie glukozy oraz lipidogram.
Koszty nowego programu
Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że program „Moje zdrowie” będzie kosztował w 2025 roku około 336,5 mln zł, a w kolejnym roku 434,5 mln zł. W odpowiedzi na uwagi Ministerstwa Finansów, resort poinformował, że koszty te nie były brane pod uwagę podczas opracowywania planu finansowego NFZ na 2025 rok.