Fałszywe informacje o wypadku z mężem policjantki prowadzą do śledztwa

W wyniku interwencji rodziny oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Prokuratura Rejonowa Katowice–Południe postanowiła wszcząć śledztwo wobec policjantów, którzy mieli podać nieprawdziwe informacje w sprawie tragicznego wypadku w Rzeszowie, w którym 14-letnia dziewczynka została potrącona przez samochód prowadzony przez żołnierza.

Tragiczny wypadek na pasach

Do dramatycznego zdarzenia doszło 18 grudnia 2023 roku. O godzinie 5:50, na przejściu dla pieszych, 14-letnia dziewczynka została uderzona przez rozpędzony volkswagen, który prowadził 46-letni Daniel O., żołnierz oraz mąż policjantki z Rzeszowa. W wyniku wypadku dziewczynka doznała poważnych obrażeń, w tym złamania kręgosłupa, kończyn oraz miednicy. Po serii skomplikowanych operacji, jej rehabilitacja w szpitalu trwała długo.

Różnice w prędkości

Istotnym elementem sprawy jest prędkość, z jaką poruszał się pojazd. Według biegłego, kierowca jechał z prędkością 60 km/h, podczas gdy rodzice dziewczynki, którzy zlecili własną analizę, wskazali na prędkość 76 km/h. To znacząca różnica, która może mieć wpływ na ocenę zdarzenia.

Fałszywe informacje i ich konsekwencje

Początkowo policjanci, którzy przybyli na miejsce wypadku, zapisali w raporcie, że dziewczynka wtargnęła na drogę w niedozwolonym miejscu. Ta informacja dotarła do rodziny poszkodowanej oraz mediów, jednak analiza zapisów z monitoringu wykazała, że notatka ta była niezgodna z prawdą. Ojciec dziewczynki zauważył, że takie fałszywe wpisy mogły wpłynąć na przebieg postępowania sądowego, w wyniku którego kierowca został ukarany jedynie grzywną w wysokości 6 tys. zł w trybie nakazowym.

Zmiana decyzji prokuratury

Na początku Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe odmówiła wszczęcia postępowania wobec policjantów. Jednak po interwencji Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz zawiadomieniu Prokuratury Krajowej, nastąpiła „radykalna zmiana”. Przedstawiciele ośrodka podkreślili to na swoim profilu na Facebooku, zaznaczając, że decyzja o wszczęciu śledztwa zapadła 15 kwietnia br.

Nowe nadzieje dla poszkodowanej rodziny

Decyzja o rozpoczęciu śledztwa stanowi zwrot w sprawie, która wcześniej wydawała się zakończona. Rodzina dziewczynki zyskała nową nadzieję na sprawiedliwość, a śledztwo w sprawie policjantów zajmujących się potrąceniem dziecka może przynieść nowe światło na tę tragiczną sprawę.

Źródło: fakt.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments