- Ursula von der Leyen podkreśliła konieczność ograniczenia importu rosyjskiej energii.
- Komisja Europejska zapowiedziała zakaz nowych umów na import rosyjskiego gazu do końca roku.
- Propozycja zakazu importu gazu ma być przedstawiona w czerwcu, a kontrakty wygasną do końca 2027 roku.
- Polscy europosłowie zaznaczyli, że pokój musi być oparty na sprawiedliwości i prawdzie.
- Debata ukazała determinację UE w wsparciu Ukrainy i ograniczeniu wpływów Rosji.
Podczas debaty w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła konieczność dalszego osłabiania zdolności Rosji do prowadzenia wojny w Ukrainie poprzez ograniczenie importu rosyjskiej energii.
Wspieranie Ukrainy
Ursula von der Leyen zaznaczyła, że „przychody z paliw kopalnych pozostają kluczowym źródłem finansowania rosyjskiej machiny wojennej”. Podkreśliła, że podstawowym interesem UE w dziedzinie bezpieczeństwa jest zaprzestanie finansowania „putinowskiego skarbca wojennego”. W tym kontekście wezwała do zakończenia wydawania miliardów na import rosyjskiej energii.
Zakaz importu rosyjskiego gazu
Komisja Europejska zapowiedziała wprowadzenie zakazu zawierania nowych umów na import rosyjskiego gazu skroplonego oraz gazu transportowanego gazociągami z końcem roku. Propozycja zmian ma zostać przedstawiona w czerwcu, a kontrakty długoterminowe mają wygasnąć do końca 2027 roku. „Będziemy dążyć do zakazania wszelkiego importu rosyjskiego gazu, zarówno rurociągowego, jak i LNG, nie później niż do końca 2027 r.” – podsumowała von der Leyen.
Głos europosłów
W debacie wzięli również udział polscy europosłowie. Adam Bielan z PiS podkreślił, że „nie może być trwałego pokoju bez sprawiedliwości”, a Mirosława Nykiel z KO zaznaczyła, że „nie będzie wolnej i bezpiecznej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy”. Krzysztof Hetman z PSL dodał, że Ukraina zasługuje na pokój na korzystnych dla niej warunkach, a Tomasz Buczek z Konfederacji zwrócił uwagę na potrzebę silnych europejskich gospodarek i przemysłu zbrojeniowego.
Podsumowanie debaty
Debata w Parlamencie Europejskim ukazała determinację UE w dążeniu do wsparcia Ukrainy oraz ograniczenia wpływów Rosji w regionie. Przewodnicząca KE oraz europosłowie zgodnie podkreślili, że pokój musi być sprawiedliwy i oparty na prawdzie, a nie na uległości wobec agresji.