Emisja dwutlenku siarki z rafinerii PCK rośnie

Niemiecka rafineria PCK w Schwedt, położona 10 km od polskiej granicy, otrzymała pozwolenie na zwiększenie emisji dwutlenku siarki do końca 2027 r. Decyzja ta spotkała się z protestami organizacji ochrony środowiska oraz wójta gminy Widuchowa.

  • Niemiecka rafineria PCK w Schwedt otrzymała pozwolenie na zwiększenie emisji dwutlenku siarki do końca 2027 roku.
  • Rafineria PCK, w 54% należąca do rosyjskiego koncernu Rosnieft, jest jedną z najbardziej emisyjnych w Niemczech.
  • W 2022 roku rafineria wyemitowała 3 900 ton dwutlenku siarki, co stanowi najwyższy poziom wśród niemieckich rafinerii.
  • Decyzja o zwiększeniu emisji jest uzasadniona trudną sytuacją związaną z ograniczeniem dostaw ropy z Rosji.
  • Władze gminy Widuchowa wyraziły zaniepokojenie wpływem zwiększonych emisji na jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców.

Wzrost emisji dwutlenku siarki

Rafineria PCK, w 54 proc. należąca do rosyjskiego koncernu Rosnieft, jest jedną z najbardziej emisyjnych w Niemczech. W 2022 r. wyemitowała 3 tys. 900 ton dwutlenku siarki, co stanowi najwyższy poziom wśród niemieckich rafinerii. Dla porównania, Rafineria Gdańska w tym samym roku wyemitowała jedynie 690 ton tego gazu.

Decyzja o zwiększeniu emisji

Rafineria może teraz legalnie podwoić emisję dwutlenku siarki do 1 tys. mg na każdy metr sześcienny powietrza w ciągu dnia, co w skali roku może wynieść do 5 tys. 600 ton. Uzasadnieniem tej decyzji jest trudna sytuacja związana z ograniczeniem dostaw ropy z Rosji.

Protesty organizacji ekologicznych

Przeciwko decyzji protestują przedstawiciele Deutsche Umwelthilfe, stowarzyszenia zajmującego się ochroną środowiska. Uważają, że zarząd rafinerii powinien zainwestować w efektywną instalację do odsiarczania spalin. Stowarzyszenie zapowiedziało złożenie skargi do sądu w tej sprawie.

Obawy lokalnych władz

Władze gminy Widuchowa, oddalonej o kilka kilometrów od rafinerii, wyraziły zaniepokojenie wpływem zwiększonych emisji na jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców. Wójt gminy, Paweł Wróbel, w oświadczeniu zaznaczył, że mieszkańcy będą szczególnie narażeni na zanieczyszczenia powietrza, zwracając uwagę na dominujące wiatry z zachodu. Wójt skierował pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z prośbą o przesłanie szczegółowych informacji oraz włączenie gminy jako strony postępowania.

Źródło: fakt.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments