Emeryci mogą przeliczyć swoje świadczenia ponownie

Emeryci i renciści w Polsce mogą skorzystać z możliwości ponownego przeliczenia swoich świadczeń. Portal Infor.pl informuje, jak złożyć odpowiedni wniosek, by zwiększyć wysokość otrzymywanych świadczeń. ZUS ma obowiązek odpowiedzieć na złożone wnioski, co może przynieść korzyści finansowe dla wielu osób.

  • Emeryci i renciści w Polsce mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie swoich świadczeń.
  • Wniosek ERPO można złożyć online przez PUE ZUS, osobiście lub wysyłając pocztą.
  • ZUS przeliczy świadczenie od miesiąca złożenia wniosku, ale nie obniży wypłaty, jeśli przeliczenie wykaże niższą emeryturę.
  • W formularzu ERPO należy podać szczegółowe dane dotyczące świadczenia oraz jednostki ZUS.
  • Można ubiegać się o przeliczenie emerytury według starych zasad lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jak złożyć wniosek ERPO?

Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia, znany jako wniosek ERPO. Formularz jest dostępny na stronie ZUS w sekcji druki i formularze oraz w placówkach ZUS-u. Wniosek można złożyć online przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), osobiście w oddziale lub wysyłając go pocztą na adres odpowiedniego oddziału ZUS.

Warunki przeliczenia świadczenia

ZUS przeliczy świadczenie od miesiąca, w którym złożono wniosek. Warto jednak wiedzieć, że jeśli po przeliczeniu okaże się, że przysługuje niższa emerytura, ZUS nie obniży jej, a wypłata będzie kontynuowana w dotychczasowej wysokości. W formularzu ERPO należy podać szczegółowe dane dotyczące świadczenia, takie jak rodzaj i numer sprawy oraz jednostkę ZUS, która wypłaca świadczenie.

Co można przeliczyć?

Wnioskując o ponowne przeliczenie świadczeń, można ubiegać się o różne opcje, w tym przeliczenie emerytury ustalonej według starych zasad lub renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS wyjaśnia także, w jakich sytuacjach możliwe jest przeliczenie świadczenia, na przykład gdy po jego przyznaniu osoba nie była aktywna zawodowo.

Wsparcie dla położnych

Podczas konferencji „Co wiemy o ciemniejszej stronie położnictwa?” zorganizowanej przez SKN Ovarian Club, poruszono trudne tematy związane z opieką okołoporodową. Wydarzenie miało na celu przygotowanie przyszłych położnych na wyzwania związane z przemocą, utratą ciąży oraz dyskryminacją pacjentek.

Wyzwania w opiece okołoporodowej

Konferencja odbyła się 24 kwietnia 2025 roku i skupiła się na problemach, które często są pomijane w publicznej dyskusji. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet w okresie okołoporodowym oraz na kwestie związane z dyskryminacją pacjentek. Iwona Bienasz, przewodnicząca koła, podkreśliła, że celem jest uświadomienie sobie tych problemów oraz nauka, jak wspierać pacjentki.

Uczestnicy konferencji

W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 osób, w tym studenci, położne, pielęgniarki oraz lekarze. Organizatorzy mieli na celu dotarcie do środowiska położniczego, a ich działania spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Problemy z opieką wytchnieniową

Zastępca RPO, Adam Krzywoń, zwrócił się do wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie trudności w uzyskaniu opieki wytchnieniowej dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele osób skarży się na problemy z dostępem do wsparcia, które powinno być realizowane w ramach rocznych programów finansowanych z Funduszu Solidarnościowego.

Potrzeba zmian w systemie

W piśmie do wiceministra Krzywoń podkreślił, że istnieją trudności związane z kształtowaniem zasad kwalifikowania osób do programów opieki wytchnieniowej. Wnioski indywidualne wskazują na brak obowiązku przystępowania do programów przez samorządy oraz na niezadowalający poziom wsparcia, co budzi obawy opiekunów o jakość opieki nad ich bliskimi.

Źródło: rynekzdrowia.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments