- Rozpoczęcie matur w Polsce dla 275 tysięcy absolwentów 5 maja 2025 roku.
- Nowa podstawa programowa uproszczona o 20 proc. dla tegorocznych maturzystów.
- Obowiązkowe egzaminy: język polski, matematyka, język obcy oraz dwa ustne.
- Terminy egzaminów: pisemne do 22 maja, ustne od 9 do 24 maja, wyniki 8 lipca.
- Możliwość poprawki dla abiturientów, którzy nie zdadzą jednego egzaminu, w sierpniu.
W poniedziałek, 5 maja 2025 roku, rozpoczęły się egzaminy maturalne dla około 275 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych II stopnia w Polsce, w tym również dla abiturientów z wcześniejszych roczników.
Przebieg egzaminów
Dla tegorocznych maturzystów pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), Robert Zakrzewski, poinformował, że do CKE nie wpłynęły informacje o nieprawidłowościach mogących wpłynąć na przebieg egzaminu.
Nowe zasady dla maturzystów
Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem, który zdaje egzaminy według wymagań określonych w nowej podstawie programowej, która została uproszczona o 20 proc. Wprowadzono także zmiany dotyczące uczniów z przewlekłymi chorobami, którzy mogą wnosić na salę urządzenia elektroniczne do monitorowania stanu zdrowia.
Obowiązkowe egzaminy
Maturzyści muszą przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Dodatkowo, obowiązkowe są dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Uczniowie z klas z językiem nauczania mniejszości narodowych mają dodatkowo obowiązkowy egzamin z języka ojczystego.
Egzaminy na poziomie rozszerzonym
Maturzyści są zobowiązani do przystąpienia do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, który jest przedmiotem do wyboru. Mogą również przystąpić do maksymalnie pięciu dodatkowych egzaminów na poziomie rozszerzonym. Wśród przedmiotów do wyboru znajdują się m.in. biologia, chemia, filozofia, fizyka oraz historia.
Terminy egzaminów
Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 21 maja. Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja, a egzaminy ustne będą przeprowadzane w dniach 9-24 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 8 lipca 2025 roku.
Procedury odwoławcze
Maturzyści mają prawo do kwestionowania uzyskanych wyników. Mogą wystąpić o wgląd do ocenionej pracy oraz złożyć wniosek o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. W przypadku dalszych zastrzeżeń, możliwe jest odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.
Sesja poprawkowa
Abiturienci, którzy nie zdadzą jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki, która odbędzie się 19-20 sierpnia. Uczniowie, którzy nie zdadzą więcej niż jednego egzaminu, będą mogli poprawiać je dopiero w przyszłym roku.