- Wprowadzenie "Edukacji dla bezpieczeństwa" w polskich szkołach jest odpowiedzią na zagrożenia związane z inwazją Rosji na Ukrainę.
- Ekspert Ed Arnold ostrzega przed możliwością wybuchu wojny między Rosją a NATO w 2027 roku.
- Dezinformacja jest postrzegana jako główne zagrożenie dla młodzieży, ważniejsza niż wiedza o broni.
- Strzelectwo sportowe może poprawić zdolność koncentracji oraz wzmocnić wytrzymałość psychiczną i fizyczną młodzieży.
- W 2024 roku Ukraina planuje wydać na obronność 64,7 miliarda dolarów, co stanowi 34% PKB kraju.
Wprowadzenie przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” w polskich szkołach jest reakcją na zagrożenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, co podkreślają eksperci. W Szwajcarii, kraju neutralnym, temat ten budzi kontrowersje, a specjaliści wskazują na inne formy edukacji, które mogą być bardziej adekwatne w obliczu dezinformacji.
Reakcja na zagrożenia
Wprowadzenie „Edukacji dla bezpieczeństwa” w polskich szkołach zostało zauważone przez szwajcarski serwis „Blick”. Ekspert Ed Arnold z think tanku Royal United Services Institute ostrzega, że wojna między Rosją a NATO może wybuchnąć w 2027 roku.
Opinie ekspertów
Philipp Ramming ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia Psychologii Dzieci i Młodzieży (SKJP) zauważa, że „Polacy mają wroga przy granicy, więc szkolenie z obsługi broni ma tam sens”. Ramming podkreśla, że w Szwajcarii nie ma obecnie realnego zagrożenia wojennego.
Dezinformacja jako zagrożenie
Ramming zwraca uwagę na dezinformację jako główne zagrożenie dla młodzieży. „Bardziej niż wiedza o tym, gdzie jest przód, a gdzie tył w broni, ważna jest obecnie obrona intelektualna kraju. Jeśli młodzież wie, co ma chronić i za co walczy, w razie potrzeby również weźmie broń do ręki” – mówi ekspert.
Pozytywne efekty strzelectwa
Philipp Ammann, kierownik ds. komunikacji w Szwajcarskim Związku Strzelectwa Sportowego, zwraca uwagę na pozytywne efekty nauki strzelectwa. „Bardzo często strzelectwo sportowe u młodzieży może poprawić zdolność koncentracji oraz wzmocnić wytrzymałość psychiczną i fizyczną” – podkreśla Ammann.
Neutralność Szwajcarii
Szwajcaria od 1815 roku jest państwem neutralnym, co oznacza, że nie angażuje się w konflikty zbrojne. Służba wojskowa w Szwajcarii jest obowiązkowa dla mężczyzn w wieku 18-30 lat, posiadających obywatelstwo szwajcarskie. Dla kobiet jest dobrowolna.
Opinie młodych Szwajcarów
Młodzi Szwajcarzy, tacy jak 19-letni Luis, wyrażają różne opinie na temat służby wojskowej. „Szwajcaria jest neutralna. Nie sądzę, że kiedykolwiek będę musiał iść na wojnę” – mówi. Inny 19-latek, Jaro, dodaje: „Wojsko to bardziej obowiązek niż wybór. Gdyby nie było przymusu, nie poszedłbym”.
Wydatki na obronność w Europie
W 2024 roku Ukraina wydała na obronność 64,7 miliarda dolarów, co stanowi 34 proc. PKB kraju. „Ostatnie decyzje polityczne w Niemczech i wielu innych krajach europejskich wskazują, że Europa weszła w fazę wysokich i rosnących wydatków wojskowych, które prawdopodobnie będą kontynuowane w dającej się przewidzieć przyszłości” – zaznacza ekspert Scarazzato.