DZIEŃ NA FX: FI

  • Złoty umacnia się, osiągając poziom 4,25 względem euro.
  • Wzrosły rentowności polskich obligacji skarbowych, co przyciąga uwagę analityków.
  • Eksperci przewidują dalsze zmiany w rentownościach obligacji.
  • Rynek czeka na przegląd ratingu Polski przez agencję S&P.
  • Wydłużająca się konsolidacja fiskalna może wpłynąć na rating Polski.

W piątek, 9 maja 2025 roku, polska waluta kontynuuje swoje umocnienie, osiągając poziom 4,25 względem euro, co jest efektem jastrzębich wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Równocześnie rentowności polskich obligacji skarbowych (SPW) wzrosły, co wywołało zainteresowanie analityków rynkowych. W ocenie ekspertów, złoty może wzmocnić się nawet do poziomu 4,20/EUR, jednak rentowności obligacji mogą być poddane dalszym korektom w górę.

Analiza rynku walutowego

W ocenie analityków ING Banku Śląskiego, ruchy na rynku PLN będą zdominowane przez wskazania techniczne. „Kurs EUR/PLN walczyć dziś będzie o złamanie oporu zlokalizowanego na 4,2430 i 4,2345” – zauważają eksperci. Przypominają również, że rewizja ratingu Polski przez agencję S&P nastąpi po zamknięciu rynku, co może mieć większy wpływ na rynek długu niż na złotego.

Analitycy PKO BP wskazują, że w czwartek kurs EUR/PLN naruszył dolne ograniczenie konsolidacji na poziomie 4,2550, w której pozostawał od połowy kwietnia. „Utrzymanie tego wybicia, wspierane zmniejszeniem oddziaływania jednego z głównych czynników, który ciążył złotemu w ostatnich tygodniach, może skierować kurs tej pary w kierunku strefy 4,20-4,22, gdzie widzimy kolejne wsparcia” – dodają.

Wzrost rentowności obligacji

Na rynku długu, analitycy zauważają, że wyraźne schłodzenie rynkowych wycen skali tegorocznych obniżek stóp NBP nie przełożyło się w całości na notowania polskich SPW. „Jest jeszcze przestrzeń do wzrostów rentowności, szczególnie, że na rynkach bazowych po serii ostatnich danych makro i narracji FOMC wyższe rentowności są także możliwe” – wskazują w porannym raporcie analitycy PKO BP.

W ich opinii, celem korekt dla krajowych SPW mogą być okolice 4,70 proc., 5,00 proc. oraz 5,50 proc. odpowiednio dla papierów 2-, 5- i 10-letnich. Takie prognozy mogą sugerować, że inwestorzy powinni być przygotowani na dalsze zmiany w rentownościach, które mogą być wynikiem zarówno krajowych, jak i globalnych czynników.

Oczekiwania na rynku

Analitycy ING BSK przewidują, że rynek pozostanie pod wpływem posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz komentarzy prezesa NBP, Adama Glapińskiego. „Uzupełnieniem wydarzeń będzie przetarg sprzedaży 41-tygodniowych bonów skarbowych za PLN 3-4 mld” – dodają. Inwestorzy czekają również na przegląd ratingu przez agencję S&P, którego rynkowy wpływ może być odczuwalny dopiero w poniedziałek, ze względu na późną godzinę decyzji.

Warto również zauważyć, że ścieżka konsolidacji fiskalnej, na co zwracał uwagę prezes NBP, wydłuża się w czasie w stosunku do pierwotnych założeń. Może to zostać odnotowane przez agencję S&P jako potencjalne ryzyko dla perspektywy ratingu, co dodatkowo może wpłynąć na nastroje na rynku długu i walutowym.

Źródło: wnp

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments