- 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
- Uroczystości w Warszawie obejmują podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
- Polskie barwy narodowe wywodzą się z heraldyki Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
- Biel na fladze symbolizuje biel orła oraz dążenie do niepodległości.
- Dzień Flagi obchodzony jest także w innych krajach, m.in. w USA i krajach skandynawskich.
2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ustanowiony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, która weszła w życie w 2004 roku. Tego dnia w Warszawie odbywają się liczne uroczystości, w tym podniesienie Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w której wezmą udział przedstawiciele władz, w tym para prezydencka.
Uroczystości w Warszawie
W Warszawie na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. W wydarzeniu wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz jego żona Agata Kornhauser-Duda, a także wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. W programie przewidziano defiladę oraz pokaz musztry paradnej, a także występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Historia polskich barw narodowych
Polskie barwy narodowe mają swoje korzenie w heraldyce i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego przyjął ustawę, która normowała kwestie dotyczące barw polskiej flagi. Wcześniej używane były także inne kolory obok bieli i czerwieni.
Symbolika flagi
Biel na polskiej fladze pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, oraz bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba godła umieszczone są na czerwonych tłach tarcz herbowych. W polskiej heraldyce biel znajduje się u góry flagi, co podkreśla ważność koloru godła.
Znaczenie barw narodowych
Barwy narodowe symbolizowały nadzieję i dążenie do niepodległości. Witold Lisowski, historyk i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, podkreślał w swojej książce, że polskie barwy narodowe przeszły długą drogę, zanim stały się oficjalnym symbolem niepodległego państwa. Były one obecne w wielu ważnych momentach w historii Polski, od czasów piastowskich po współczesność.
Obchody w innych krajach
Dzień Flagi Państwowej obchodzony jest także w wielu innych krajach, w tym w USA oraz w krajach skandynawskich. W tych dniach budynki często ozdabiane są flagami, co podkreśla znaczenie symboli narodowych.