- Uroczystości z okazji Dnia Flagi RP odbędą się 2 maja 2025 roku w Gdańsku.
- Na Górze Gradowej o 12:00 zostanie podniesiona narodowa flaga, w ceremonii weźmie udział prezydent miasta.
- Bezpłatne flagi będą dostępne dla uczestników uroczystości, a o 11:00 odbędzie się koncert carillonowy.
- Dr Tomasz Snarski przypomina o godnym wywieszaniu flagi i jej odpowiednich standardach.
- Polskie barwy narodowe mają głębokie znaczenie historyczne i symbolizują jedność narodu.
2 maja 2025 roku w Gdańsku odbędą się uroczystości z okazji Dnia Flagi RP, podczas których na Górze Gradowej zostanie podniesiona narodowa flaga, a prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz weźmie udział w ceremonii.
Uroczystości na Górze Gradowej
O godzinie 12:00 na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. W wydarzeniu wezmą udział żołnierze garnizonu Gdańsk, którzy będą asystować przy uroczystym podniesieniu flagi oraz zaprezentują pokaz artyleryjski. Uczestnicy będą mogli bezpłatnie odebrać flagi, aby ozdobić nimi swoje domy i balkony.
Koncert carillonowy
Godzinę wcześniej, o 11:00, biało-czerwone flagi będą dostępne w specjalnym punkcie pod budynkiem LOT-u. Równocześnie z wieży kościoła św. Katarzyny odbędzie się koncert carillonowy zatytułowany „Carillony dla Biało-Czerwonej”. Wykonanie Moniki Kaźmierczak, miejskiej carillonistki, będzie miało na celu uczczenie flagi, symbolizującej jedność, wolność i historię narodu polskiego.
Wytyczne dotyczące flagi
Dr Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego przypomina, że flagę należy wywieszać w sposób godny. „Nie eksponujemy flagi brudnej, wygniecionej, flagi wykonanej w sposób nieprawidłowy, zawierającej złe proporcje barw czy zupełnie odbiegającej od standardów” – podkreśla. Zwraca również uwagę na miejsca, w których flaga może być narażona na znieważenie lub uszkodzenie.
Historia polskich barw narodowych
Polskie barwy narodowe mają swoje korzenie w heraldyce i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego oraz herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego przyjął ustawę, która normowała kwestię polskich barw narodowych. „Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – brzmi fragment przyjętej ustawy.
Symbolika flagi
Biel na polskiej fladze pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, oraz bieli Pogoni, godła Litwy. Na fladze biel znajduje się u góry, co w polskiej heraldyce oznacza wyższość koloru godła nad tłem. Barwy narodowe towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach historycznych, symbolizując państwo i naród walczący o niepodległość.
Znaczenie dla współczesnych Polaków
Witold Lisowski, historyk i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, podkreśla, że polskie barwy narodowe mają głębokie znaczenie dla współczesnych pokoleń Polaków. „Dla nich wszystkich barwy narodowe symbolizowały 'Tę, co nie zginęła'” – pisze w swojej książce „Polskie symbole narodowe”.