Działania policjantów dla bezpieczeństwa ruchu drogowego

  • Policjanci zatrzymali osiem osób za nadmierną prędkość w ciągu dwóch dni.
  • 22-letni Ukrainiec był nietrzeźwy i miał aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.
  • Nowe przepisy zaostrzają kary za jazdę pod wpływem alkoholu od marca 2024 roku.
  • Możliwość przepadku pojazdu dla nietrzeźwych kierowców ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
  • Policja apeluje o przestrzeganie przepisów i ostrożność na drogach.

W ciągu ostatnich dwóch dni policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu podjęli intensywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zatrzymując osiem osób za nadmierną prędkość oraz jednego kierowcę, który próbował uciekać przed kontrolą. Wśród zatrzymanych znalazł się 22-letni obywatel Ukrainy, który był nietrzeźwy i posiadał aktywne zakazy prowadzenia pojazdów. Działania te mają na celu eliminację niebezpiecznych zachowań na drogach oraz zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Zatrzymania za nadmierną prędkość

W ciągu dwóch dni policjanci opolskiej drogówki zatrzymali osiem osób, które przekroczyły dozwoloną prędkość o co najmniej 51 km/h w obszarze zabudowanym. Wśród nich znalazł się 19-letni kierowca opla, który na terenie gminy Łubniany pędził z prędkością 113 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Młody mężczyzna, który miał już na koncie podobne wykroczenia, został ukarany mandatem w wysokości 4 000 złotych oraz otrzymał 14 punktów karnych. Dodatkowo, jego prawo jazdy zostało zatrzymane na trzy miesiące.

Ucieczka przed policją

W dniu 8 maja, po godzinie 19.00, policjanci prowadzili kontrole na obwodnicy północnej Opola, kiedy to zauważyli kierowcę dostawczego iveco, który zignorował polecenie zatrzymania się. Mężczyzna, zamiast się zatrzymać, przyspieszył i zaczął uciekać. Funkcjonariusze podjęli pościg, który zakończył się zatrzymaniem kierowcy. Okazało się, że 22-letni obywatel Ukrainy miał dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów wydane przez sąd oraz był nietrzeźwy, z wynikiem ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, za które grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Nowe przepisy dotyczące nietrzeźwych kierowców

Warto przypomnieć, że od 14 marca 2024 roku obowiązują zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nowe przepisy wprowadzają możliwość orzekania przepadku pojazdu mechanicznego w przypadku kierowców, którzy zostali skazani za jazdę w stanie nietrzeźwości lub znajdują się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów. To nowe narzędzie ma na celu walkę z nietrzeźwymi kierującymi oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Przepisy dotyczące przepadku pojazdów

Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, sąd może orzec przepadek pojazdu mechanicznego w przypadku, gdy sprawca był wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Przepadek dotyczy również sytuacji, gdy sprawca znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów. Takie rozwiązanie ma na celu odstraszenie kierowców od podejmowania ryzykownych decyzji i zwiększenie odpowiedzialności za swoje czyny.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności na drogach. Wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i tragedii na polskich drogach.

Źródło: opolska

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments