W związku z wątpliwościami dotyczącymi opóźnionej reakcji Służby Więziennej na niepokojące sygnały o zachowaniu sprawcy, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk. Andrzej Pecka, ogłosił, że oddaje się do dyspozycji premiera. Incydent miał miejsce we wtorek, kiedy 35-letni funkcjonariusz SW śmiertelnie zaatakował lekarza ortopedę w krakowskim szpitalu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.
- Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk. Andrzej Pecka, ogłosił, że oddaje się do dyspozycji premiera w związku z incydentem.
- 35-letni funkcjonariusz SW zaatakował lekarza ortopedę w krakowskim szpitalu, co doprowadziło do jego śmierci.
- Atak miał miejsce we wtorek o godzinie 10:00 w poradni ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Płk. Pecka wyraził współczucie dla rodziny zmarłego lekarza i podkreślił konieczność reagowania na agresję wobec pracowników służby zdrowia.
- Funkcjonariusz przeszedł pozytywnie badanie okresowe w zakresie medycyny pracy, a jego zdolność do służby była ważna do 2027 roku.
Tragiczne wydarzenia w Krakowie
Do ataku doszło we wtorek o godzinie 10:00 w poradni ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 35-letni funkcjonariusz z powiatu jędzejowskiego wtargnął do gabinetu jednego z lekarzy, gdzie zaczął się awanturować, a następnie zaatakował lekarza przy użyciu ostrego narzędzia. Tomasza Soleckiego nie udało się uratować.
Reakcja Dyrektora Generalnego
Płk. Andrzej Pecka w swoim oświadczeniu wyraził głębokie współczucie dla rodziny zmarłego lekarza, podkreślając, że „wobec narastającej agresji, hejtu, mowy nienawiści oraz przemocy względem pracowników służby zdrowia” nie można pozostać obojętnym. Dodał, że wobec napastnika „zostały wdrożone wszystkie procedury przewidziane prawem dot. monitorowania stanu zdrowia funkcjonariuszy”.
Procedury i badania
Pecka poinformował, że 9 kwietnia 2025 roku funkcjonariusz przeszedł pozytywnie badanie okresowe w zakresie medycyny pracy, uzyskując zaświadczenie o zdolności do służby ważne do 9 kwietnia 2027 roku. Od 22 kwietnia mężczyzna przebywał na urlopie wypoczynkowym. W dniu 23 kwietnia Dyrektor AŚ w Katowicach zgłosił wątpliwości co do jego zdolności do służby, kierując go na dodatkowe badania.
Ministerialne działania
Minister Adam Bodnar zapowiedział we wtorek wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie płk. Andrzeja Pecki z zajmowanego stanowiska. Wiceminister Maria Ejchert ogłosiła powołanie zespołu, który zbada, w jaki sposób funkcjonariusze SW są badani i dopuszczani do służby.