Dym z Kaplicy Sykstyńskiej sygnalizuje wybór papieża

  • Dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej sygnalizuje wybór nowego papieża.
  • Biały dym oznacza, że kardynałowie dokonali wyboru, czarny dym wskazuje na brak decyzji.
  • Proces spalania kart do głosowania generuje dym o odpowiednim kolorze.
  • Komin połączony jest z dwoma piecykami: żeliwnym i nowoczesnym.
  • Obserwacje mieszkańców Rzymu potwierdzają, że dym stał się sygnałem dla społeczności.

Wybór nowego papieża będzie sygnalizowany dymem z komina Kaplicy Sykstyńskiej, co ma miejsce od 1914 roku. W piątek rozpoczęto montaż komina, z którego po zakończeniu głosowania kardynałów wydobywać się będzie biały lub czarny dym, informując o wyniku elekcji.

Tradycja komunikacji

Już w zeszły piątek strażacy rozpoczęli montaż komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. Dym z komina będzie informował, czy kardynałowie wybrali nowego papieża. Biały dym (wł. fumata bianca) oznacza, że wybór został dokonany, natomiast czarny dym (wł. fumata nera) sygnalizuje, że decyzja nie zapadła.

Historia białego dymu

Według ks. Przemysława Śliwińskiego, dyrektora biura prasowego Archidiecezji Warszawskiej, biały dym to efekt „czystego przypadku”. W przeszłości kardynałowie zamykali się w różnych miejscach na konklawe, a po każdym głosowaniu palili głosy. Wyjątek stanowiło ostatnie głosowanie, w którym wybierano papieża, a głosy trafiały do archiwum.

Obserwacje mieszkańców Rzymu

Mieszkańcy Rzymu bacznie obserwowali dym z komina, który stał się sygnałem dla nich. „Jeśli widzą dym z komina, to oznacza, że nie wybrano jeszcze papieża” – mówi ks. Śliwiński. Brak dymu podczas ostatniego głosowania stał się pierwotnym sygnałem, że papież został wybrany.

Zmiany w XX wieku

W XX wieku, po likwidacji Państwa Kościelnego, papież Pius X wprowadził dodatkowy sekret dotyczący ostatniego głosowania. Karty z kardynalskimi głosami są palone, co generuje dym. „To było po prostu najpraktyczniejsze rozwiązanie” – podkreśla ks. Śliwiński. Dym sygnalizuje, czy wybór był udany (biały dym) czy jeszcze nie (czarny dym).

Proces spalania

Zgodnie z informacjami podanymi przez redakcję „National Geographic Magazine”, kardynałowie korzystają z procesu spalania opiłków cynku i siarki, co prowadzi do powstania siarczku cynku, generującego gęsty, ciężki dym w kolorze brudnej bieli. Czarny dym uzyskuje się przy spalaniu materiałów organicznych, takich jak drewno, w warunkach ograniczonego dostępu tlenu.

Nowoczesne rozwiązania

Komin jest połączony z dwoma piecykami. Żeliwny piecyk z 1939 roku służy do palenia kart do głosowania, natomiast nowoczesny piecyk będzie wykorzystywany do generowania czarnego lub białego dymu. Dodatkowo, białemu dymowi towarzyszyć będzie bicie dzwonów, a przy kominie zainstalowana zostanie specjalna kamera.

Źródło: tokfm
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments