- Biały Dom nie skomentował chaosu w Pentagonie związanym z wstrzymaniem dostaw broni dla Ukrainy.
- Rozkaz wstrzymania dostaw broni wydał Peter Hegseth, co kosztowało Pentagon ponad 2 miliony dolarów.
- Dostawy broni zostały przywrócone po interwencji Mike'a Waltza, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
- W Pentagonie panuje chaos i walki frakcyjne w związku z polityką wobec Ukrainy.
- Hegseth źle zinterpretował wyniki dyskusji w Białym Domu, co wpłynęło na sytuację w Kijowie.
Biały Dom nie skomentował doniesień o chaosie w Pentagonie związanym z wstrzymaniem dostaw broni dla Ukrainy, które miało miejsce po ustnym rozkazie wydanym przez Petera Hegsetha, byłego prezentera telewizyjnego.
Wstrzymanie dostaw broni
Jak informuje agencja Reuters, Hegseth wydał rozkaz wstrzymania dostaw amerykańskiej broni i amunicji z baz w Delaware i Katarze, co doprowadziło do anulowania 11 lotów. Koszt tej decyzji dla Pentagonu oszacowano na ponad 2 miliony dolarów. Rozkaz ten miał być wydany po spotkaniu w Gabinecie Owalnym, na którym omawiano sytuację w Ukrainie, jednak nie podjęto żadnych formalnych decyzji.
Reakcja Białego Domu
Biały Dom nie odniósł się bezpośrednio do sprawy, jednak rzeczniczka administracji, Karoline Leavitt, stwierdziła, że „negocjacje w sprawie zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej są złożoną i płynną sytuacją”. Dodała, że nie będą szczegółowo omawiać każdej rozmowy między najwyższymi urzędnikami administracji.
Interwencja doradców
Według źródeł, dostawy broni zostały przywrócone w ciągu tygodnia po interwencji Mike’a Waltza, zwolnionego doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego. Hegseth miał otrzymać notatkę od swoich doradców, wzywającą do wstrzymania dostaw broni, aby wywrzeć większy nacisk na Ukrainę w sprawie negocjacji pokojowych.
Chaos w Pentagonie
Agencja Reuters podkreśla, że w resorcie obrony pod rządami Hegsetha panuje chaos, a także toczą się walki frakcyjne. Pomoc wojskowa dla Ukrainy została wstrzymana na tydzień w marcu, co było wynikiem kłótni między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim a Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem J.D. Vance’em. Od tego czasu pomoc była kontynuowana, jednak dotyczyła broni z pakietów zatwierdzonych przez prezydenta Joe Bidena.
Interpretacja sytuacji
Część źródeł agencji twierdzi, że Hegseth źle zinterpretował wyniki dyskusji w Białym Domu, co mogło przyczynić się do zamieszania oraz obaw Kijowa. Po wstrzymaniu dostaw Ukraińcom powiedziano, że przerwa była wynikiem „wewnętrznej polityki”.