Debata w Hiszpanii o energii odnawialnej po blackoutcie

W Hiszpanii w środę toczyła się ożywiona debata na temat roli, jaką mogła odegrać zależność kraju od energii odnawialnej w związku z blackoutem, który w tym tygodniu zakłócił życie milionów ludzi. Oficjele starali się jednak zminimalizować wszelkie potencjalne powiązania. Krytyczne głosy pojawiły się w kontekście rządowej polityki promującej energię zieloną w obliczu awarii prądu, która miała miejsce w poniedziałek.

  • W Hiszpanii toczy się debata na temat wpływu energii odnawialnej na blackout, który dotknął miliony ludzi.
  • Krytyka rządowej polityki promującej energię zieloną pojawiła się po awarii prądu w poniedziałek.
  • Konserwatywna gazeta ABC wskazuje na brak elektrowni jądrowych jako przyczynę problemów z siecią elektryczną.
  • Energia słoneczna i wiatrowa stanowiły prawie 40% hiszpańskiej produkcji energii w ubiegłym roku, co oznacza dwukrotny wzrost od 2014 roku.
  • Firma Redeia ostrzega przed ryzykiem wysokiej penetracji energii odnawialnej bez odpowiedniej pojemności technicznej.

Polityczne kontrowersje

Konserwatywna gazeta ABC na swojej pierwszej stronie zauważyła, że „brak elektrowni jądrowych i 'boom’ w odnawialnych źródłach energii doprowadziły sieć elektryczną na skraj załamania”. Z kolei dziennik El Mundo wskazał, że „ostrzeżenia dotyczące odnawialnych źródeł energii w ciągu ostatnich pięciu lat” były „ignorowane”. Krytyka ze strony opozycji skupia się na działaniach premiera Pedro Sancheza, który dąży do uczynienia Hiszpanii liderem w dziedzinie zielonej energii.

Wzrost energii odnawialnej

Według operatora energii elektrycznej REE, energia słoneczna i wiatrowa stanowiły prawie 40 procent hiszpańskiej produkcji energii w ubiegłym roku, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu z 2014 rokiem. W tym samym czasie udział energii jądrowej spadł do 20 procent, a rząd planuje całkowite wycofanie elektrowni atomowych do 2035 roku.

Ostrzeżenia i ryzyka

W raporcie finansowym na 2024 rok, firma matka REE, Redeia, ostrzegła, że „wysoka penetracja energii odnawialnej bez niezbędnej pojemności technicznej do odpowiedniego radzenia sobie z zakłóceniami” może „prowadzić do ograniczeń produkcji”. Raport ten wskazywał, że blackouty „mogą stać się poważne, prowadząc do nierównowagi między produkcją a popytem, co znacząco wpłynie na dostawy energii”.

Eksperci w obliczu kryzysu

Po blackoutcie eksperci zaczęli kwestionować, czy nierównowaga między produkcją a popytem energii mogła doprowadzić do załamania systemu. W styczniowym raporcie hiszpańskiego urzędu ochrony konkurencji CNMC wskazano, że napięcie w sieci elektrycznej czasami „osiągało maksymalne wartości bliskie dozwolonym progom, a nawet je przekraczało”.

Obrona rządu

Beatriz Corredor, prezydent Redeia, zapewniła, że produkcja energii odnawialnej „jest bezpieczna”. W wywiadzie dla radia Cadena Ser stwierdziła, że „łączenie tego z blackoutem jest błędne”. Minister przejrzystości ekologicznej, Sara Aagesen, dodała, że przyczyna blackoutów wciąż jest nieznana i „byłoby nierozważnie spekulować”.

Rządowe stanowisko

Premier Sanchez bronił modelu energetycznego swojego rządu, podkreślając, że przyczyna awarii nie jest jeszcze znana. „Ci, którzy łączą ten incydent z brakiem energii jądrowej, po prostu kłamią lub wykazują swoją ignorancję,” powiedział na konferencji prasowej. Dodał, że elektrownie jądrowe „były problemem” podczas blackoutów, ponieważ „konieczne było odwrócenie dużych ilości energii do nich, aby utrzymać ich rdzenie stabilne”.

Śledztwo w sprawie blackoutów

Hiszpański najwyższy sąd karny ogłosił, że prowadzi śledztwo w sprawie, czy blackout był „aktem sabotażu komputerowego”, jednak REE wykluczyło cyberatak. Zidentyfikowano dwa oddzielne incydenty, które mogły wpłynąć na produkcję energii słonecznej w południowo-zachodniej Hiszpanii, jednak REE podkreśliło, że „na tym etapie nie można wyciągać żadnych wniosków”.

Źródło: thelocal.es
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments