- Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu przekazał dary dla misyjnego szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej.
- Przekazany sprzęt obejmuje aparat RTG, 16 łóżek, 49 materacy oraz inne elementy wyposażenia.
- W Republice Środkowoafrykańskiej na 5 milionów mieszkańców przypada tylko około 250 lekarzy.
- Transport darów planowany jest na 15 maja, a ich dotarcie do szpitala przewidziane jest na lipiec.
- Republika Środkowoafrykańska zmaga się z niestabilną sytuacją polityczną i przemocą od 2013 roku.
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu przekazał dary dla misyjnego szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej, w tym aparat rentgenowski oraz łóżka i materace, aby wspierać lokalną opiekę medyczną w jednym z najbiedniejszych krajów świata.
Przekazanie darów
Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu przekazał Fundacji Redemptoris Missio dary, które mają trafić do misyjnego szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej. W skład przekazanych sprzętów wchodzą m.in. aparat RTG, 16 łóżek, 49 materacy, pięć szafek nocnych oraz cztery materace odleżynowe.
Stan opieki medycznej
Justyna Janiec-Palczewska, prezeska Fundacji Redemptoris Missio, zwróciła uwagę na dramatyczną sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie na około pięć milionów mieszkańców przypada jedynie około 250 lekarzy, w tym zaledwie kilkunastu ginekologów i jeden psychiatra. „Opieka medyczna w tym kraju jest na zatrważająco niskim poziomie” – podkreśliła.
Wsparcie medyków
Fundacja Redemptoris Missio nie tylko dostarcza sprzęt medyczny, ale również organizuje wyjazdy medyków, którzy oferują fachową pomoc pacjentom. Wśród wspierających tę inicjatywę są lekarze z poznańskiego szpitala, którzy brali udział w Akcji „Oczy Afryki”, przeprowadzając operacje przywracające wzrok niewidomym.
Transport darów
Pakowanie kontenera z darami planowane jest na 15 maja. Transport wyruszy drogą morską do portu w Duala w Kamerunie, a następnie zostanie dostarczony do Republiki Środkowoafrykańskiej transportem kołowym. Fundacja szacuje, że dary dotrą na miejsce w lipcu.
Problemy kraju
Republika Środkowoafrykańska boryka się z przemocą od 2013 roku, kiedy to muzułmańscy rebelianci obalili ówczesnego prezydenta. Mimo podpisania porozumienia pokojowego przez 14 grup zbrojnych w 2019 roku, sytuacja w kraju pozostaje niestabilna. „Republika Środkowoafrykańska jest krajem upadłym. Tam praktycznie w niektórych miejscach nie funkcjonują instytucje państwowe” – zaznaczyła Janiec-Palczewska.