Czy rolnik może przejść na bezrobocie?

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy 10 kwietnia 2025 roku.
  • Nowe przepisy zastępują ustawę z 2004 roku i mają na celu zwiększenie zatrudnienia.
  • Rolnicy z ponad 2 ha przeliczeniowych mogą uzyskać status bezrobotnego niezależnie od rentowności gospodarstw.
  • Rolnicy zarejestrowani jako bezrobotni będą objęci ubezpieczeniem w ZUS, a nie KRUS.
  • Ustawa ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu na terenach wiejskich i umożliwienie przebranżowienia rolników.

10 kwietnia 2025 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która ma na celu dostosowanie przepisów do zmieniających się warunków na rynku pracy oraz wsparcie osób wykluczonych zawodowo.

Nowe regulacje w ustawie

Nowe przepisy zastępują dotychczasowe zasady z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem reformy jest zwiększenie poziomu zatrudnienia oraz dostosowanie rynku pracy do postępu technologicznego, transformacji energetycznej i zmian demograficznych.

Ułatwienia w rejestracji bezrobotnych

Jak podaje strona rządowa, nowa ustawa wprowadza istotne ułatwienia w procesie rejestracji osób bezrobotnych. Dotychczas osoby te musiały rejestrować się w urzędzie pracy według adresu zameldowania, a nie zamieszkania. W nowym systemie te zapisy zostały zmienione.

Zmiany dla rolników

Jedną z kluczowych zmian jest umożliwienie rolnikom posiadającym więcej niż 2 ha przeliczeniowe uzyskania statusu osoby bezrobotnej, niezależnie od rentowności ich gospodarstw. Dzięki nowym przepisom rolnicy będą mogli korzystać z ofert pracy, szkoleń oraz programów przekwalifikowania.

Korzyści dla rolników

Rolnicy, którzy zarejestrują się jako bezrobotni, będą mieli możliwość zdobycia nowych umiejętności i kwalifikacji. Ustawa ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu na terenach wiejskich oraz umożliwienie rolnikom znalezienia pracy poza sektorem rolnictwa.

Ubezpieczenie w ZUS

Rolnicy, którzy uzyskają status osoby bezrobotnej, będą automatycznie objęci ubezpieczeniem w ZUS, co oznacza, że nie będą już podlegać KRUS. Osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych będą obowiązkowo ubezpieczone emerytalnie i rentowo w ZUS.

Reforma jako wyzwanie

Reforma stawia przed rolnikami nowe wyzwania, związane z przejściem z dotychczasowego systemu na nowy. Jak podkreślono w uzasadnieniu ustawy, zmiany mają na celu przebranżowienie rolników i umożliwienie im zarobkowania w lepiej opłacanych sektorach.

Cytaty z uzasadnienia ustawy

W uzasadnieniu ustawy czytamy: „Zrezygnowano z rozwiązania polegającego na opłacaniu za takie osoby składek na ubezpieczenie społeczne rolników przez pierwsze cztery kwartały po utracie pracy, form pomocy w postaci możliwości korzystania przez rolników zwalnianych z pracy ze szkoleń oraz przyznania środków na podjęcie działalności poza rolnictwem.”

Źródło: tygodnik-rolniczy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments