- Biskupi w Polsce udzielili dyspensy od wstrzemięźliwości od mięsa na 2 maja 2025 roku.
- Wierni zobowiązani są do modlitwy i uczynków miłosierdzia w zamian za dyspensę.
- Każdy biskup zaleca różne intencje modlitewne, w tym za chorych, ubogich i nowe powołania kapłańskie.
- Wstrzemięźliwość od mięsa obowiązuje katolików we wszystkie piątki, chyba że udzielona jest dyspensa.
- Wstrzemięźliwość dotyczy wszystkich katolików, którzy ukończyli 14 lat.
W piątek 2 maja 2025 roku biskupi w Polsce, w tym metropolita warszawski, gdański, białostocki i przemyski, udzielili dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych, zobowiązując wiernych do modlitwy i uczynków miłosierdzia.
Dyspensa od wstrzemięźliwości
W związku z przypadającym w tym roku piątkiem 2 maja, który znajduje się pomiędzy dniami ustawowo wolnymi od pracy, metropolita warszawski abp Adrian Galbas ogłosił dyspensę od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Wierni przebywający na terenie archidiecezji warszawskiej zostali zobowiązani do ofiarowania modlitwy według intencji wybranej przez papieża.
Obowiązki wiernych
Podobne decyzje podjęli również inni biskupi. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński zaznaczył, że osoby korzystające z dyspensy powinny zrealizować czyn pokutny, ofiarowany w intencji chorych i ubogich. „Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym” – napisał bp Kamiński.
Modlitwy i uczynki miłosierdzia
Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC zobowiązał korzystających z dyspensy do odmówienia modlitwy „Ojcze Nasz” w intencji nowych powołań kapłańskich. Z kolei metropolita białostocki abp Józef Guzdek zachęcił do modlitwy w intencji pokoju na świecie lub do ofiarowania jałmużny na rzecz potrzebujących.
Inne diecezje
W diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur zalecił, aby wierni przyjmując dar dyspensy odmówili modlitwę „Ojcze Nasz” w intencji poszanowania życia ludzkiego. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda podkreślił, że wierni powinni ofiarować dowolną modlitwę według intencji Kościoła lub zastąpić wstrzemięźliwość innymi formami pokuty.
Przepisy dotyczące wstrzemięźliwości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość lub udzielona zostaje dyspensa. Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że do wstrzemięźliwości zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat.