»Często cierpienia wyrządzone Polsce pozostają przemilczane«

  • Bundestag uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej.
  • Steinmeier podkreślił znaczenie pamięci historycznej i odpowiedzialności Niemiec.
  • Klöckner zwróciła uwagę na przemilczane cierpienia polskich ofiar okupacji.
  • Uroczystości miały na celu edukację społeczeństwa o historii II wojny światowej.
  • Obchody przypominają o konieczności pamięci i odpowiedzialności za przeszłość.

W czwartek, 8 maja 2025 roku, niemiecki Bundestag uczcił 80. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej, zwracając szczególną uwagę na przemilczane cierpienia ofiar w Polsce. W swoim przemówieniu prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, podkreślił znaczenie pamięci historycznej oraz odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie popełnione w czasie wojny. Uroczystość była również okazją do krytyki współczesnych tendencji do zapominania o przeszłości oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w obliczu agresji Rosji.

Przemówienie Steinmeiera

Podczas ceremonii, Steinmeier wyraził zdecydowane stanowisko wobec rosyjskiej polityki wojennej, wskazując na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dezinformacja historyczna. Prezydent zaznaczył, że „wojna napastnicza Putina nie ma nic wspólnego z walką z nazistowską tyranią”, podkreślając, że Niemcy muszą być aktywne w dążeniu do pokoju, zarówno w Europie, jak i na Ukrainie. „Musimy stać się silniejsi militarnie nie po to, by prowadzić wojnę, ale by jej zapobiec” – dodał.

Pamięć o ofiarach

W kontekście obchodów, przewodnicząca Bundestagu, Julia Klöckner, zwróciła uwagę na brak powszechnej świadomości dotyczącej polskich ofiar niemieckiej okupacji. Wskazała na deportacje i morderstwa dziesiątek tysięcy nauczycieli, księży i lekarzy, którzy stanowili fundament polskiego społeczeństwa. „Zbyt często cierpienia wyrządzone Polsce pozostają przemilczane” – powiedziała Klöckner, podkreślając, że temat ten dotyczy również innych regionów, takich jak Białoruś czy Leningrad.

Znaczenie pamięci historycznej

Steinmeier w swoim wystąpieniu podkreślił, że Niemcy muszą pamiętać o swojej historii i nie mogą oddzielać jej grubą kreską. „Nie uciekajmy od naszej historii. Nie wyrzucajmy jej lekcji za burtę” – apelował, wskazując na konieczność refleksji nad przeszłością, aby uniknąć powtórzenia błędów. Prezydent przypomniał również o osobistych doświadczeniach związanych z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, gdzie spotkał się z ocalałą, która podkreśliła przyjaźń między Polską a Niemcami.

Zapomniane ofiary wojny

Klöckner zwróciła uwagę na inne, często zapomniane ofiary wojny, takie jak kobiety i dziewczęta wykorzystywane seksualnie zarówno przez okupantów, jak i wyzwolicieli. „Do dzisiaj nie wszyscy zdają sobie sprawę z potwornych rozmiarów niemieckich zbrodni” – powiedziała, podkreślając, że przeciwdziałanie tej tendencji jest jednym z celów obchodów 8 maja. Uroczystości w Berlinie, które miały miejsce z okazji rocznicy, miały na celu nie tylko upamiętnienie ofiar, ale także edukację społeczeństwa na temat historii II wojny światowej.

Znaczenie obchodów

80. rocznica zakończenia II wojny światowej w Niemczech jest dniem wolnym od pracy i świętem państwowym. W stolicy odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających ofiary nazistowskich działań wojennych oraz walkę z faszyzmem. Uroczystości te mają na celu nie tylko oddanie hołdu ofiarom, ale także przypomnienie o konieczności pamięci i odpowiedzialności za historię, aby przyszłe pokolenia mogły uczyć się na błędach przeszłości.

Źródło: dw
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments