Ćwiczenia Locked Shields 2025 w obronie przed cyberatakami

  • Ćwiczenia Locked Shields odbędą się w dniach 5-6 maja 2025 roku w Tallinie.
  • Uczestniczy w nich 17 międzynarodowych zespołów, w tym zespół Polski z ekspertami z Francji.
  • Scenariusz ćwiczeń symuluje różnorodne incydenty wpływające na kluczowe obszary bezpieczeństwa narodowego.
  • W ćwiczeniach biorą udział wszystkie 32 kraje NATO oraz państwa wspierające CCDCOE.
  • Dyrektor CCDCOE podkreśla znaczenie współpracy w obronie przed cyberzagrożeniami.

W dniach 5-6 maja 2025 roku odbywają się ćwiczenia Locked Shields, mające na celu obronę strategicznych systemów i krytycznej infrastruktury przed intensywnymi cyberatakami, organizowane przez Centrum Doskonałości ds. Współpracy w Dziedzinie Obrony przed Atakami Cybernetycznymi (CCDCOE) w Tallinie.

Cel ćwiczeń

Celem tegorocznych ćwiczeń, organizowanych po raz 15., jest obrona przed złożonymi zagrożeniami w obliczu intensywnego konfliktu cybernetycznego. Scenariusz ćwiczeń odzwierciedla zmieniające się zagrożenia na świecie, w tym napięcia geopolityczne oraz naruszenia suwerenności.

Uczestnicy i struktura

W ćwiczeniach bierze udział 17 międzynarodowych zespołów (Blue Teams), które będą zmagać się z ponad 8 tys. masowymi cyberatakami na wirtualne systemy odpowiadające państwowej infrastrukturze. Polska drużyna, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, utworzy zespół z ekspertami z Francji.

Scenariusz i incydenty

W bazowym scenariuszu przewidziano dodatkowe fikcyjne państwa oraz szersze regiony. Scenariusz obejmuje dwa fikcyjne państwa wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, które kiedyś były regionalnymi rywalami. Ćwiczenia symulują różnego rodzaju incydenty, które mogą wpływać na telekomunikację, energetykę, łączność satelitarną oraz inne obszary o znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego.

Znaczenie współpracy

Dyrektor CCDCOE Mart Noorma podkreślił, że „w świecie, w którym zagrożenia cybernetyczne przekraczają granicę, Locked Shields udowadnia, że odporność w cyberprzestrzeni buduje się razem”. Dodał, że łączenie państw, ekspertów i partnerów we wspólnej obronie w czasie rzeczywistym jest ważniejsze niż kiedykolwiek, a „granica między pokojem a konfliktem zaciera się”.

Udział krajów

W ćwiczeniach biorą udział wszystkie 32 kraje NATO oraz państwa wspierające tallińskie centrum doskonałości, w tym Australia, Austria, Japonia, Korea Południowa, Szwajcaria i Ukraina.

Źródło: gazetaprawna
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments