- 27% Polaków uważa rozwój AI za zagrożenie dla pracowników.
- 70% respondentów postuluje wprowadzenie szkoleń z AI w edukacji.
- 43% uczestników badania pozytywnie ocenia narzędzia AI w pracy.
- 10% badanych doświadczyło sytuacji, w której AI pozbawiła kogoś pracy.
- Najczęściej wskazywane kraje liderujące w AI to USA (15%) i Chiny (13%).
Badanie przeprowadzone przez ClickMeeting wskazuje, że Polacy są podzieleni w kwestii sztucznej inteligencji, z 27 proc. respondentów postrzegających jej rozwój jako zagrożenie dla pracowników, podczas gdy 25 proc. widzi w nim szansę na poprawę efektywności w pracy.
Podział opinii na temat AI
W badaniu przeprowadzonym przez ClickMeeting, 27 proc. Polaków uważa, że rozwój technologii sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla pracowników. Z kolei 25 proc. badanych postrzega go jako szansę. Ponadto, 34 proc. dorosłych Polaków korzysta z AI do wyszukiwania informacji, a 21 proc. wykorzystuje ją do generowania tekstu.
Umiejętności i edukacja w zakresie AI
Badanie ujawnia, że 70 proc. respondentów jest zdania, że szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji powinny być powszechne w szkołach, na uczelniach i w firmach. 17 proc. badanych byłoby gotowych zapłacić za udział w eksperckim kursie online lub webinarze na ten temat. Co czwarty ankietowany przyznaje, że nie potrafi ocenić poziomu swoich umiejętności w zakresie korzystania z narzędzi AI.
Wykorzystanie AI w pracy
43 proc. uczestników badania pozytywnie ocenia narzędzia wspierające wykonywanie obowiązków zawodowych i automatyzację. Jednak 50 proc. badanych deklaruje obojętność wobec takich rozwiązań, co sugeruje, że wielu pracowników może nie dostrzegać pełnego potencjału technologii AI.
Postrzeganie zagrożeń związanych z AI
Co dziesiąty badany zadeklarował, że zetknął się z sytuacją, w której sztuczna inteligencja pozbawiła kogoś pracy. 2,5 proc. respondentów przyznało, że dotyczyło to ich samych, a 5 proc. – ich bliskich lub znajomych. 56 proc. nie zna takich sytuacji, a 16,5 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.
Opinie na temat krajów liderujących w AI
Respondenci pytani o kraj, który stoi najwyżej pod względem rozwoju sztucznej inteligencji, najczęściej wskazywali USA (15 proc. odpowiedzi) oraz Chiny (13 proc.). Zdecydowana większość, bo 68 proc., nie potrafiła jednak wskazać odpowiedzi.